fot. PAP/Radek Pietruszka

PiS chce dostosować regulamin Sejmu do noweli ustawy o KRS

Prawo i Sprawiedliwość chce dostosować regulamin Sejmu do noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Poselski projekt zmian w regulaminie zamieszczono już na stronie parlamentu.

Nowelizacja ustawy o KRS oraz nowa ustawa o Sądzie Najwyższym były inicjatywą prezydenta RP Andrzeja Dudy – Sejm uchwalił przepisy 8 grudnia ub.r.

Nowela o KRS wprowadza wybór przez Sejm 15 członków KRS-sędziów na wspólną 4-letnią kadencję. Dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów. Dlatego wymagane są zmiany w sejmowym regulaminie – w tej sprawie wnioskodawców ma reprezentować poseł PiS Włodzimierz Bernacki. Polityk w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja powiedział, co w praktyce ulegnie zmianom.

Zmiany w regulaminie dotyczą przede wszystkim tego, że dotychczas Sejm uczestniczył w wyborze członków KRS, ale tylko spośród posłów, natomiast ta ustawa, która weszła w życie, powoduje, że to Sejm staje się tym podmiotem, który będzie rozstrzygał i decydował o wyborze członków KRS. Tym samym dodawany będzie do regulaminu Sejmu art. 29a, w którym wskazuje się, że to Sejm rozstrzyga i decyduje o wyborze sędziów KRS. Zatem dotychczasowe procedury ulegną zawieszeniu – wskazał Włodzimierz Bernacki.

Według noweli przepisów o KRS podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia kandydatów są także grupy 25 sędziów oraz co najmniej 2 tys. obywateli.

Mandat obecnych sędziów-członków KRS trwa do dnia poprzedzającego rozpoczęcie kadencji nowych członków Rady, jednak nie dłużej niż przez 90 dni od dnia wejścia nowelizacji w życie.

Zmiany w regulaminie Sejmu mają obowiązywać z dniem uchwalenia.

RIRM

drukuj