fot. wikipedia

Sejm: prace nad kontrowersyjnym projektem ustawy zakazującym hodowli zwierząt futerkowych jeszcze w tym tygodniu 

W tym tygodniu rozpoczną się pracę nad projektem ustawy wprowadzającej zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Polsce. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt przygotowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

W środę projektowanymi przepisami ma się zająć sejmowa Komisja Ustawodawcza. Posłowie sprawdzą, czy projekt jest zgodny z konstytucją i prawem unijnym.

Zapisom sprzeciwiają się przedstawiciele branży futerkowej. Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej i hodowca, zwrócił uwagę, że wprowadzenie zakazu oznacza straty dla hodowców, ale i państwa.

– Zakaz hodowli zwierząt futerkowych to jest utrata bezpośrednio ponad 13 tys. miejsc pracy i kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy dla osób, które w branży kooperują, ale również ogromnego rynku, jeśli chodzi o samą ekonomię, o same pieniądze. Mówimy tutaj o eksporcie prawie 100-procentowym wyprodukowanego surowca, o 2,5 mld zł każdego roku, które właśnie z eksportu na rynek Polski trafia. Mówimy także o dramacie hodowców, którzy wzięli kredyty na kilkanaście lat, a którzy w momencie niespłacenia tych kredytów stracą dorobki swojego życia: domy, firmy – wszystko to, na co pracowali – powiedział Szczepan Wójcik.  

Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej mówił, że liczy na to, iż posłowie wezmą pod uwagę te argumenty.

Pod koniec lutego ponad 460 pracowników naukowych zajmujących się zwierzętami futerkowymi wystosowało do posłów list otwarty ws. hodowli norek [czytaj więcej]. 

Zaapelowali w nim o ponowne przeanalizowanie, czy likwidacja ferm tych zwierząt będzie słusznym rozwiązaniem. Naukowcy wskazali m.in., że hodowla zwierząt futerkowych w Polsce jest obecnie najnowocześniejsza na świecie.

RIRM

drukuj