fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Sejm: trwa konferencja pt. „Odpowiedzialność parlamentarzystów i władzy za trzeźwość Narodu”

W sali kolumnowej Sejmu trwa konferencja pt. „Odpowiedzialność parlamentarzystów i władzy za trzeźwość Narodu”. Debata stanowi element wdrażania Narodowego Programu Trzeźwości.

Narodowy Program Trzeźwości został ogłoszony 13 lutego 2018 roku, w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Inicjatorem programu jest Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. Wśród głównych celów programu jest zmniejszenie skali używania szkodliwego alkoholu i uzależnień czy podniesienie wieku inicjacji alkoholowej.

Tematem dzisiejszej konferencji są zadania dla władz państwowych, które poprzez mądrze skonstruowane prawo powinny się przyczyniać do promowania trzeźwości. Ks. bp Tadeusz Bronakowski, szef Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, zwraca uwagę, że alkohol to groźny narkotyk, z którym problem ma coraz więcej Polaków.

– Jest groźny, dlatego że jest sprzedawany legalnie. Możemy go kupić legalnie. Wszedł on do naszej kultury, jest używany zbyt często w naszej ojczyźnie. Dlatego jest ta konferencja m.in. w polskim parlamencie. Jeśli chodzi o odpowiedzialność państwa i samorządu, to mamy tutaj na myśli przede wszystkim ustanowienie dobrego prawa i skuteczne jego egzekwowanie. Mam na myśli przede wszystkim likwidację reklamy alkoholu – 2,5 tys. godzin reklamy alkoholu, groźnego narkotyku, to sytuacja mało komfortowa, przede wszystkim sprzyjająca rozpijaniu zwłaszcza młodego pokolenia – podkreśla ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Problemem pozostaje ułatwiony dostęp do alkoholu. W Polsce jeden punkt sprzedaży alkoholu przypada na 270 mieszkańców. W konferencji w Sejmie, obok przedstawicieli Kościoła, bierze udział m. in. wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, a także zastępca szefa KPRM.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl