Sejm zagłosuje m.in. w sprawie zwiększenia liczby żołnierzy zawodowych

W Sejmie trwa blok głosowań, w czasie którego posłowie zdecydują m.in. o przyjęciu poprawki Senatu do noweli ustawy o modernizacji i finansowaniu Sił Zbrojnych. Zakłada ona podwyższenie limitu liczby stanowisk dla żołnierzy zawodowych ze 130 tys. do 150 tys.

To, jaką liczbę ostatecznie uda nam się osiągnąć, będzie zależało głównie od możliwości finansowych naszego kraju – wskazuje poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

To, czy osiągniemy 130 tys. czy 150 tys. żołnierzy będzie zależało od kwestii finansowych. Wiadomo, że zwiększenie etatów w Siłach Zbrojnych wiąże się nie tylko z wynagrodzeniami, bo one są tu najmniejszym kosztem, ale infrastrukturą i wyposażeniem. To są gigantyczne koszty. Ministerstwo musi tak kalkulować budżet, żeby ci żołnierze nie tylko chodzili w mundurach, ale byli wyposażeni odpowiednio do wymagań, jakie teraz są na polu walki. Jest to wyposażenie w niezwykle kosztowny sprzęt – tłumaczył Michał Jach.

Nowela ustawy o modernizacji i finansowaniu Sił Zbrojnych przewiduje zmianę sposobu obliczania udziału wydatków obronnych w PKB i ich wzrost.

W myśl regulacji, nakłady finansowe na wojsko w przyszłym roku mają wynieść co najmniej 2 proc. PKB. W kolejnych latach będą wzrastać tak, by docelowo w 2030 r. dojść do pułapu minimum 2,5 proc. PKB. Według szacunków, w ciągu 10 lat wzrost wydatków na armię ma wynieść ponad 117 mld zł.

Przepisy wiążą się z ustaleniami państw NATO dotyczących nakładów na obronność oraz deklaracjami rządu i prezydenta o zwiększeniu ich do 2 proc. PKB.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl