Posłowie wrócą do prac nad ustawą o statusie sędziów TK

Przygotowane przez posłów Prawa i Sprawiedliwości przepisy zakładają m.in. wprowadzenie jawności oświadczeń majątkowych sędziów.

Ponadto projekt bardziej szczegółowo reguluje zasady uchylania sędziemu Trybunału Konstytucyjnego immunitetu oraz wprowadza możliwość, by prezydent mógł zawiadomić TK o popełnieniu przez sędziego przewinienia dyscyplinarnego. Część opozycji krytykuje propozycje PiS, zarzucając im m.in. ograniczanie praw sędziów.

Poseł Bartłomiej Wróblewski, z sejmowej komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka podkreśla, że nowe przepisy regulują prawa i obowiązki sędziów zarówno czynnych, jak i pozostających w stanie spoczynku.

– Znajdują się tam m.in. obowiązek sędziów, aby składać publiczne i jawne oświadczenia majątkowe. Ten postulat wychodzi naprzeciw oczekiwaniom opinii publicznej, aby sprawy związane ze statusem wysokich funkcjonariuszy państwa były transparentne. Iną z regulacji jest klarowne określenie, że sędziami pozostają także osoby będące w stanie spoczynku, cieszą się one wciąż przywilejami stanu sędziowskiego. Ustawa przypomina, że wiąże się to z pewnymi obowiązkami. Jednym z tych obowiązków jest obowiązek zachowania apolityczności. Opozycja krytykuje ten projekt, ale jest to krytyka rytualna, ponieważ opozycja krytykuje wszystkie działania PiS-u – zaznacza Bartłomiej Wróblewski.

Projekt ws. statusu sędziów trafił do Sejmu pod koniec września. Opracowano go na podstawie zaleceń zespołu ekspertów, powołanego przez Marszałka Sejmu.

W ubiegłym tygodniu do Sejmu trafił również projekt PiS dotyczący organizacji i trybie postępowania przed TK. Termin, kiedy wejdzie on pod obrady Sejmu nie jest znany.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj