fot. PAP/Lech Muszyński

Polski rząd pracuje nad kwestią stałej obecności wojsk USA w Polsce

Polski rząd prowadzi rozmowy dotyczące przerzucenia na stałe amerykańskich sił wojskowych nad Wisłę. Rozmowy odbywają się w bardzo dobrej atmosferze. Współpraca z USA jest bardzo bliska – zapewnił w radiowej Jedynce Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Mariusz Błaszczak dodał, że jest w kontakcie z amerykańskimi partnerami. Przypomniał, że rozmawiał na ten temat w Białym Domu oraz w Pentagonie.

Szef MON-u był pytany o to, czy po planowanym spotkaniu prezydentów Polski i USA, Andrzeja Dudy oraz Donalda Trumpa możemy się spodziewać nowych deklaracji w tej sprawie.

– Rozmowy w tej sprawie są cały czas w toku. Do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie dojdzie już we wrześniu. To jest proces, który jest związany ze wzmacnianiem wschodniej flanki NATO. Kluczową rolę odgrywa tu Polska, bo my jesteśmy aktywni. Wojsko polskie jest coraz liczniejsze. Moim zadaniem, jako ministra obrony narodowej, jest stworzenie kolejnej dywizji wojska polskiego zlokalizowanej na wschód od Wisły – mówił minister Mariusz Błaszczak.

Na początku sierpnia zatwierdzono w budżecie Pentagonu środki na analizy dotyczące rozmieszczenia na stałe grupy bojowej wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Ustawa dotycząca obrony zakłada zwiększenie wydatków na siły amerykańskie stacjonujące w Europie oraz zwiększenie obecności amerykańskiej na wschodnich rubieżach Sojuszu. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta Donalda Trumpa.

RIRM

drukuj