Umowy zlecenia będą ozusowane od stycznia 2016 r.

Umowy zlecenia będą ozusowane od 1 stycznia 2016 r.; natomiast dochody członków rad nadzorczych już od stycznia przyszłego roku – zdecydowali posłowie. Jednocześnie w głosowaniu przepadł wniosek mniejszości, który przewidywał wcześniejsze wejście w życie przepisów dotyczących ozusowania umów zleceń.

Według tego wniosku miałoby to nastąpić od 1 lipca 2015 r., a nie od 1 stycznia 2016 r. Tuż przed głosowaniem Adam Abramowicz z PiS pytał przedstawicieli rządu, czemu dzielą tą ustawą Polaków na lepszych i gorszych.

– Czym różnią się od siebie członek rady nadzorczej, rolnik i mały przedsiębiorca? Dlaczego członek rady nadzorczej ma płacić miesięcznie składki na ZUS wyliczane od dochodu, rolnik posiadający gospodarstwo do 50 ha (niezależnie od dochodu) ok. 100 zł, a mały przedsiębiorca (także niezależnie od dochodu) płaci ponad 1000 zł? Czy nie jest to forma apartheidu podatkowego? System płacenia składek na ubezpieczenie społeczne w Polsce jest niesprawiedliwy i szkodzi gospodarce. Poprzez nałożenie na przedsiębiorców daniny ponad 1000 zł miesięcznie, niezależnie od tego, czy osiągają oni jakiekolwiek dochody, czy też nie, uniemożliwia się tysiącom Polaków legalną pracę, wypychając zdesperowanych ludzi w szarą strefę lub poza granicę – powiedział poseł Adam Abramowicz.

Za ustawą głosowało 419 posłów, 8 było przeciwnych, a 2 wstrzymało się od głosu. Nowela uniemożliwia też zawieranie podwójnych umów w taki sposób, aby unikać ozusowania.

Dotychczas unikanie płacenia składek było możliwe przy zawarciu dwóch umów – jednej na niską kwotę, od której odprowadzana była niska składka i drugiej, z wyższą kwotą, która nie była oskładkowana.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl