Sejm uczcił ofiary zbrodni dokonanej na Pomorzu Gdańskim

Sejm uczcił pamięć ofiar masowej zbrodni dokonanej na Pomorzu Gdańskim w latach 1939 – 1940. Projekt przedstawiony przez prezydium sejmu został przyjęty przez aklamację.

Uchwałę odczytał marszałek sejmu Radosław Sikorski.

„W 75. Rocznicę wybuchu II Wojny Światowej Sejm Rzeczpospolitej Polskiej czci pamięć bohaterów i męczenników, ofiar masowej zbrodni niemieckiej dokonanej na ludności cywilnej w lasach piaśnickich, w lesie Szpęgawskim i Mniszku. Była to pierwsza zbrodnia ludobójstwa dokonana w czasie II Wojny Światowej. W okresie od jesieni 1939 r. do wiosny 1940 r. Niemcy zamordowali prawie 30 tys. osób, głównie przedstawicieli polskiej elity intelektualnej z Pomorza Gdańskiego, ale także Polaków z Trzeciej Rzeszy skazanych za działalność patriotyczną, oraz Czechów i Niemców, którzy sprzeciwili się polityce hitlerowców. Ofiary były więzione w pobliskim Wejherowie i tam torturowane, a następnie mordowane i zakopywane w masowych grobach w lasach piaśnickich. Miejsce to dla wszystkich Polaków, szczególnie Kaszubów zamieszkujących Pomorze i Kociewiaków, stało się symbolem męczeństwa i martyrologii. Szczególną orędowniczką ofiar jest zamordowana w lasach piaśnickich siostra Alicja Kotowska, przełożona domu zakonnego Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie, ogłoszona błogosławioną przez Ojca św. Jana Pawła II, 13 czerwca 1999 r. w gronie 108. męczenników z okresu II Wojny Światowej. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej oddaje hołd ofiarom zbrodni ludobójstwa na Pomorzu Gdańskim” –  głosi projekt uchwały.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl