fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Anna Zalewska pozostanie na stanowisku ministra edukacji

Sejm odrzucił w głosowaniu wniosek Platformy Obywatelskiej o odwołanie minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej. Za wyrażeniem wotum nieufności szefowej MEN opowiedziało się 168 posłów, 253 było przeciw, 11 wstrzymało się od głosu.

Jednym z głównych powodów złożenia przez PO wniosku o wotum nieufności były przygotowywane przez resort edukacji zmiany w strukturze szkół.

Platforma zarzucała szefowej MEN, że przygotowuje reformę „w ekspresowym tempie”, bez „żadnego powodu merytorycznego, pedagogicznego i naukowego”.

Poseł PiS-u Marzena Machałek podnosiła jeszcze przed głosowaniem, że wniosek PO jest nieodpowiedzialny i niebezpieczny.

– Jest niebezpieczny dlatego, że próbujecie zachować status quo, czyli to, co zniszczyliście, jak zdemolowaliście polską edukacje przez ostatnich 8 lat. Jedynym waszym sukcesem jest wypchnięcie sześciolatków do nieprzygotowanych szkół. Może trzeba wam też wytłumaczyć, bo nie znacie danych: ponad 60 proc. rodziców popiera reformę edukacji. Ponad 50 proc. ogółu Polaków popiera reformę edukacji. Proszę sobie sprawdzić dane i badania i się do tego przygotować. Może jest wam do tego potrzebna przerwa – powiedziała poseł Marzena Machałek.   

Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów – musi się więc opowiedzieć za tym minimum 231 posłów.

RIRM

drukuj