Sejm: Prace nad nowelą ustawy o komisji weryfikacyjnej

Sejm zajmie się dziś wieczorem nowelizacją ustawy o komisji weryfikacyjnej. Autorem zmian są posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Nowela przewiduje możliwość zatrzymania, a następnie doprowadzenia świadka, który uchyla się od złożenia zeznań przed komisją. W projekcie zmieniono również wysokość grzywien dla osób odmawiających składania wyjaśnień. Kary zostaną zwiększone do 30 tys. zł. Dodatkowo nowelizacja pozwoli na większy dostęp komisji do dokumentów ws. reprywatyzacji, w których posiadaniu jest m.in. prokuratura.

Naszym celem jest przede wszystkim usprawnienie prac komisji – podkreślił poseł Marek Ast, sprawozdawca projektu.

Wynika to z doświadczenia wielotygodniowej pracy komisji weryfikacyjnej. Z jednej strony chodzi o usprawnienie działania komisji, a z drugiej o uniknięcie sytuacji, kiedy świadkowie nie stawiają się na posiedzenia komisji, kiedy po prostu unikają tego kontaktu. Z tego tytułu projekt przewiduje podniesienie kar grzywien za niestawienie się na posiedzenie komisji. Są tu przewidziane większe kary dla tych, którzy naruszyli prawo –  powiedział Marek Ast.

Dotychczas – mimo wielokrotnych wezwań – przed komisją nie stawiła się prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W jej ocenie komisja jest niekonstytucyjna. Komisja nałożyła na nią kary na łączną kwotę 40 tys. zł. Ostatni raz prezydent stolicy została wezwana na rozprawę podczas badania przez komisję reprywatyzacji kamienicy przy ul. Noakowskiego 16.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl