W Sejmie m.in. o projekcie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych

Sejm, na rozpoczynającym się po południu czterodniowym posiedzeniu, zajmie się m.in. projektem ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Posłowie zajmą się dwoma projektami: poselskimi i prezydenckim.

Zakładają one możliwość przeznaczenia gruntów I-III klasy na terenie zabudowanym na cele nierolnicze, bez zgody ministra rolnictwa.

Poseł Krzysztof Jurgiel, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwraca uwagę, że proponowane zmiany na obecnym etapie są zbędne.

– Zmiany są niepotrzebne, ponieważ wyłączenie z produkcji rolnej gruntów do pół hektara przez marszałków jest próbą przeniesienia odpowiedzialności z ministra rolnictwa na marszałków województw, które są zdominowane przez obecną koalicję. Tych przypadków – jak rozmawialiśmy na Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi – jest niedużo. Nie jest to dla resortu wielki problem, żeby te wnioski obsługiwać – podkreślił poseł Krzysztof Jurgiel.

Poseł dodał, że proponowane przepisy dają też możliwość lobbowania na rzecz zamiany gruntów.

Ustawa dopuszczająca odrolnienie półhektarowych działek I-III klasy bez zgody ministra rolnictwa została uchwalona w 2013 r. z inicjatywy Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Jednak prezydent ją zawetował, argumentując, że taka zmiana przepisów znacznie zmniejszała ochronę gruntów najbardziej wartościowych rolniczo i zapowiedział wówczas przygotowanie własnego projektu.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl