Donald Trump ogłosi dziś Jerozolimę stolicą Izraela?

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ma jeszcze dziś ogłosić decyzję o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela – poinformował Biały Dom. Waszyngton rozpocznie także proces przenoszenia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy.

Decyzję amerykańskich władz krytykują Palestyńczycy. Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas zwrócił się do przywódców Rosji, Francji i Jordanii, by zainterweniowali w sprawie planów Donalda Trumpa. Przeciwko działaniom Białego Domu protestuje też wielu przywódców arabskich.

Głos w sprawie zabrał także Ojciec Święty Franciszek. Papież zwrócił się za apelem o zachowanie wyjątkowego statusu Jerozolimy.

Moje myśli kieruje teraz do Jerozolimy w związku z tym, że nie mogę przemilczeć mojego głębokiego zaniepokojenia sytuacją, która utworzyła się w ciągu ostatnich kilku dni. Kieruję jednocześnie serdeczny apel, aby zobowiązać wszystkich do poszanowania statusu quo tego miasta, zgodnie z odpowiednimi rezolucjami ONZ – zaznaczył papież Franciszek.

Dr Mariusz Sulkowski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego zwraca uwagę, że konflikt izraelsko-palestyński destabilizuje cały region. W ocenie eksperta, decyzja amerykanów o uznaniu Jerozolimy jako stolicy Izraela może spowodować wzrost napięć.

W tym momencie ta sytuacja i tak jest już mocno skomplikowana. Tego typu decyzja będzie informacją, że Stany Zjednoczone coraz głębiej i mocniej wchodzą w konflikt na Bliskim Wschodzie tym bardziej, że Jerozolima jest uważana przez Żydów za święte miasto. Musimy jednak pamiętać, że również dla muzułmanów Jerozolima jest świętym miastem. Tuż po Mekce, Medynie jest Jerozolima. Niewątpliwie będzie to powodowało daleko idące napięcia. Czy zostanie to w jakiś sposób zdeeskalowane? Śmiem wątpić. Raczej będzie to kolejny punkt zapalny w tym sporze – wskazał dr Sulkowski.

Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela, a prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 r., gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią częścią miasta.

RIRM

drukuj