PAP/Radek Pietruszka

Sejm zajmie się dziś zmianą regulaminu Izby, który umożliwiłoby głosowanie zdalne

O godz. 14.00 rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie mają się zająć zmianą regulaminu Izby.

Posiedzenie będzie dotyczyło zmian w regulaminie prac izby, które mają pozwolić na głosowanie zdalne. Posłowie będą dzisiaj pracowali w kilku salach. Posiedzenie miało się od razu odbyć w trybie zdalnym, jednak politycy PO i Konfederacji argumentowali, że jest to sprzeczne z konstytucją. Wobec ich sprzeciwu, dzisiejsze posiedzenie odbędzie w tradycyjnej formie.

Konieczność fizycznej obecności 460 posłów budzi wątpliwości w kontekście epidemii koronawirusa. Obok parlamentarzystów, potrzebna będzie także obsługa Kancelarii. Jak przyznał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, tak wiele osób w jednym miejscu to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia całego społeczeństwa. Sprawę komentuje także poseł PiS prof. Przemysław Czarnek.

– Naprawdę nie byłoby nic sprzecznego z konstytucją, gdybyśmy regulamin Sejmu zmieniali w sposób zdalny. Nie wiemy jeszcze, jak będzie wyglądało to posiedzenie. Moglibyśmy być w różnych biurach poselskich. To pomieszczenie, które zostało wynajęte za pieniądze Kancelarii Sejmu i dopóki taka sytuacja ma miejsce, należy do Kancelarii Sejmu, więc czy będziemy w pokoju numer 311 budynku U, druga grupa będzie w budynku B itp., to jakie to ma znaczenie dla konstytucyjności czy też niekonstytucyjności uchwał – podkreśla prof. Przemysław Czarnek.

Zmiana w regulaminie Sejmu jest konieczna do tego, aby jutro, już zdalnie, izba mogła zająć się tzw. tarczą antykryzysową przygotowaną przez rząd.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl