fot. PAP/Piotr Nowak

Elżbieta Witek nowym marszałkiem Sejmu

Elżbieta Witek, dotychczasowa minister spraw wewnętrznych i administracji, została wybrana na nowego marszałka Sejmu. Zastąpiła Marka Kuchcińskiego, który złożył rezygnację.

Marek Kuchciński – tak jak zapowiedział, tak zrobił – złożył dymisję. W batalii o fotel marszałka Sejmu PiS postawiło na Elżbietę Witek.

– Żeby okiełznać izbę wyższą Sejmu podczas obrad, jednak to doświadczenie jest niezbędne i takie posiada pani minister – powiedział poseł Jan Mosiński.

Platforma Obywatelska postawiła na obecną wicemarszałek Małgorzatę Kidawę-Błońską. Grzegorz Schetyna twierdził, że to ona może odbudować szacunek obywateli do parlamentu.

„Sejm przechodzi ogromny kryzys wizerunkowy. […] Jedynym sposobem posprzątania tego bałaganu jest wybór na Marszałka Sejmu osoby doświadczonej i profesjonalnej pod każdym względem: Małgorzaty Kidawy-Błońskiej” – napisał Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO.

PSL wystawiło Urszulę Pasławską. Jej kandydaturę wsparli posłowie Kukiz’15; ci, którzy zostali jeszcze w klubie. Bo w piątek miały miejsce kolejne odejścia.

– Trzeba odmrozić zamrażalkę marszałka i procedować ustawy złożone również przez opozycję – powiedziała Urszula Pasławska.

Po godz. 15.30 rozpoczęła się debata. Na sali było naprawdę gorąco. Sławomir Nitras wytykał jeszcze partii rządzącej błędy byłego już marszałka Marka Kuchcińskiego.

– Jakie macie kwalifikacje, by nam przewodzić w tej izbie, jakie macie kwalifikacje moralne? O wasze kwalifikacje merytoryczne nie mamy złudzeń – mówił Nitras.

Prowadzący obrady wicemarszałek Ryszard Terlecki kilkukrotnie wyłączał mikrofon posłowi PO. 

W gorącej debacie swoje zarzuty pod adresem PiS-u zgłaszał poseł Robert Winnicki.

– Weszliście dokładnie w buty SLD, Platformy, PSL-u – wskazywał prezes Ruchu Narodowego.

Zamiast o kandydatach na nowego marszałka, posłowie dyskutowali wciąż o byłym marszałku. Debatę zdominowały dwa słowa: „moralność” i „standardy”. 

– Wtedy kiedy Platforma zdymisjonuje wszystkich odpowiedzialnych za afery, z aferą VAT-owską na czele, kiedy zdymisjonuje Stanisława Gawłowskiego, wtedy kiedy zdymisjonuje Sławomira Neumanna z kolejnymi zarzutami, wtedy będziecie mogli zacząć uczyć się czegoś o moralności – mówił Marcin Horała.

Wybór marszałka przeciągał się. Ale w końcu udało się zagłosować. Na czele Sejmu stanęła Elżbieta Witek. I już teraz z jej ust popłynął apel o wzajemny szacunek.

– Ja uważam, że czasami trzeba zamilknąć niż powiedzieć o jedno zdanie za dużo, bo potem się tego żałuje – zwróciła uwagę Elżbieta Witek.

Wygaszenie języka agresji to zadanie, jakie stawia sobie nowa marszałek Sejmu. Ma szansę to osiągnąć – podkreślił wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.

– Można mieć taką nadzieję, że opozycja, która w sposób brutalny, jednoznaczny atakowała marszałka Kuchcińskiego, w stosunku do kobiety jednak zachowa parlamentarne obyczaje – powiedział Marcin Krzyżanowski.

Premier Mateusz Morawiecki powierzył obowiązki w MSWiA ministrowi Mariuszowi Kamińskiemu; zwrócił się też do prezydenta o powołanie go na nowego ministra spraw wewnętrznych i administracji. Minister Kamiński nadal będzie koordynował pracę służb specjalnych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj