fot. twitter.com

[TYLKO U NAS] Dr T. Zych: Rodzice nie są w żaden sposób zobligowani do tego, żeby zapisywać swoje dzieci na zajęcia edukacji seksualnej

Rodzice mogą przekazać dyrektorowi szkoły oświadczenia wychowawcze, które przypominają o konstytucyjnych i ustawowych prawach, które każdemu rodzicowi przysługują i przypominają o tym, że na każde dodatkowe zajęcia, które są prowadzone są w szkole, na każde zajęcia i nie wiążą się z realizacją podstawy programowej, szkoła powinna uzyskać indywidualną zgodę rodziców – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dr Tymoteusz Zych z Instytutu Ordo Iuris.

Instytut Ordo Iuris domaga się odpowiedzi od władz Warszawy, jak będzie wyglądała edukacja seksualna w stołecznych szkołach. Wprowadzenie takich zajęć już od września zapowiedział prezydent miasta Rafał Trzaskowski.

Program wprowadzenia do warszawskich szkół zajęć edukacji seksualnej jest owiany tajemnicą – powiedział dr Tymoteusz Zych.

– Zajęcia te zostały przewidziane w karcie LGBT, która została podpisana w lutym tego roku. Na początku marca Instytut Ordo Iuris skierował pytania w trybie dostępu do informacji publicznej, adresowane do warszawskiego ratusza. Na te pytania szybko nie przedstawiono odpowiedzi. Po 2 tygodniach Instytut otrzymał informację, że termin ten jest wydłużony do 2 miesięcy, a po 2 miesiącach władze Warszawy przekazały szczątkowe dane, mówiące m.in. o tym, że żadne rachunki dotyczące kosztów prowadzenia karty LGBT nie zostały przeprowadzone, a także że proces wdrażania jej postanowień jeszcze się nie rozpoczął – wskazał doktor nauk prawnych.

Znaków zapytania było z czasem coraz więcej. Kolejne zapytania nie przyniosły właściwie żadnych konkretów, poza tym, że władze Warszawy poinformowały, iż za przygotowanie materiałów dotyczących edukacji seksualnej ma być odpowiedzialne Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych – zwrócił uwagę wiceprezes Ordo Iuris.

– Wzbudził to zdziwienie. W samym Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych pracownicy nic nie wiedzą o tym, że takie zadanie zostało im przekazane. Wniosek skierowany bezpośrednio do tego podmiotu spotkał się z odpowiedzią mówiącą, że Centrum nie pracowało ani nie planuje podjęcia prac nad materiałami do tego rodzaju zajęć. Zatem kto nad tymi materiałami pracuje? – zaznaczył dr Tymoteusz Zych.

Rodzice nie są w żaden sposób zobligowani do tego, żeby zapisywać swoje dzieci na zajęcia edukacji seksualnej – dodał.

– Rodzice mogą przekazać dyrektorowi szkoły oświadczenia wychowawcze – są one do ściągnięcia ze strony internetowej Instytutu Ordo Iuris. Oświadczenia te przypominają o konstytucyjnych i ustawowych prawach, które każdemu rodzicowi przysługują i przypominają o tym, że na każde dodatkowe zajęcia, które są prowadzone są w szkole, na każde zajęcia i nie wiążą się z realizacją podstawy programowej, szkoła powinna uzyskać indywidualną zgodę rodziców – powiedział gość Radia Maryja.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem dr. Tymoteusza Zycha można odsłuchać [tutaj]

RIRM

drukuj