fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Ks. prof. J. Machniak: Jesteśmy świadkami wielkiego starcia kulturowego. Myślę nawet, że jest to coś więcej niż starcie

W Polsce nastąpiło ogromne przyspieszenie po 1989 r., po upadku komunizmu, co było oczekiwane u nas i zostało przyjęte z wielką radością. Kiedy przeszliśmy przez to Morze Czerwone komunizmu, o czym mówił Jan Paweł II, pojawiły się nowe ideologie, które próbowały i nadal próbują zająć miejsce po tym, co było propagandą komunistyczną czy próbą narzucania ideologii komunistycznej – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja ks. prof. Jan Machniak. Jesteśmy świadkami wielkiego starcia kulturowego. Myślę nawet, że jest to coś więcej niż starcie – dodał kierownik katedry duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Żyjemy w takich czasach, kiedy problem wiary jest albo spychany na margines, jest to rzecz drugorzędna, albo – co ma miejsce coraz częściej – te przekonania stają się formą dyskryminowania drugiego człowieka – powiedział ks. prof. Jan Machniak. „To dzieje się pod płaszczykiem tzw. mniejszości” – dodał.

– Wystarczy powiedzieć, że jestem mniejszością i mogę robić praktycznie wszystko – mogę w „sztuce” wyrażać niechęć do symboli religijnych czy wartości chrześcijańskich. Warto zauważyć, że dotyczy to przede wszystkim chrześcijaństwa. Nie dotyczy to innych religii, bo szczególnie islam bardzo radykalnie zachowuje się w stosunku do tych, którzy myślą inaczej czy próbują jakoś podważyć to, co jest dla wierzących w Allaha czymś cennym czy ważnym – wskazał kierownik katedry duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Mówi się o tym, że to jest skutek rewolucji kulturowej lat 60’ – tych wszystkich przemian, które gwałtownie się dokonują w naszym społeczeństwie i w których my uczestniczymy – zwrócił uwagę biblista.

– W Polsce nastąpiło ogromne przyspieszenie po 1989 r., po upadku komunizmu, co było oczekiwane u nas i zostało przyjęte z wielką radością. Kiedy przeszliśmy przez to Morze Czerwone komunizmu, o czym mówił Jan Paweł II, pojawiły się nowe ideologie, które próbowały i nadal próbują zająć miejsce po tym, co było propagandą komunistyczną czy próbą narzucania ideologii komunistycznej – podkreślił gość Radia Maryja.

W bardzo przyspieszonym tempie staliśmy się uczestnikami różnych tarć ideologicznych, co obserwujemy na licznych płaszczyznach – dodał.

– Różnego rodzaju starcia ideologiczne widzimy w szkołach, na uniwersytetach, nawet w supermarketach czy w drukarniach – mieliśmy sprawę drukarza, który odmówił wykonania ideologicznych treści został napiętnowany i pozbawiony pracy. Jesteśmy świadkami wielkiego starcia kulturowego. Myślę nawet, że jest to coś więcej niż starcie – zaznaczył ks. prof. Jan Machniak.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem ks. prof. Jana Machniaka można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj