Ustawa „Za życiem” przyjęta przez Sejm

Sejm uchwalił ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Przewiduje ona m.in., że z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł, a dostępną pomoc koordynować ma asystent rodziny.

Za uchwaleniem ustawy, której projekt złożył rząd, głosowało 267 posłów, przeciw było 140, a 21 wstrzymało się od głosu. Głosowanie poprzedziła burzliwa debata. Opozycja przekonywała, że ustawa jest źle przygotowana i łamie Konstytucję.

Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w kancelarii premier Beaty Szydło, wskazywał, że poprzedni rząd nic w tej sprawie nie zrobił.

– Boli was to, że realizujemy obietnice, które złożyliśmy Polakom. Obiecaliśmy Polakom, że wprowadzimy programy, które przywrócą godność, tym grupom społecznym, które elita III RP wykluczyła! Rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził program „Rodzina 500 plus”, podwyższył płacę minimalną, zwiększył minimalną emeryturę i wprowadził minimalną stawkę godzinową. Miesiąc temu pani Premier zapowiedziała wprowadzenie ustawy „Za życiem”, która stanowi ramy prawne dla programu, który szczegółowo będzie przedstawiony do końca roku. Mamy świadomość, że ta ustawa to początek i dobry kierunek na lata – akcentował Paweł Szefernaker.

Wcześniej Sejm przyjął poprawki zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość. Jedna z nich przewiduje, że wsparcie będzie mogło obejmować także rodziny z dzieckiem, któremu wydano orzeczenie o niepełnosprawności.

RIRM

drukuj