Trwa Festiwal Musica Vera w Toruniu

W toruńskich kościołach trwa Festiwal Muzyki Sakralnej Musica Vera – Muzyka Nowych Świątyń. Prezentuje on różne odsłony muzyki sakralnej – od chorału gregoriańskiego po muzykę cerkwi prawosławnej. Podczas festiwalu w poszczególnych kościołach Torunia odbywają się koncerty. Wydarzenie potrwa do 12 listopada.

Celem festiwalu Musica Vera jest popularyzacja sakralnej twórczości o charakterze liturgicznym. Kompozycje wykonywane są a capella przez polskie i polonijne chóry amatorskie. W kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski na toruńskim Rubinkowie kapłani diecezji toruńskiej zaprezentowali najstarszy śpiew kościoła katolickiego – chorał gregoriański.

 – Rzadko wykonuje się chorał. Po pierwsze, trzeba przyznać, że nie jest to łatwy śpiew. Nie każdy może śpiewać chorał, nawet wykształcony wokalista. Chorał trzeba zrozumieć. Aby dobrze go zaśpiewać, trzeba być też człowiekiem wierzącym i to mówię z pełną odpowiedzialnością. Ateista nigdy nie wykona dobrze chorału. Chorał to modlitwa. – zaznacza Paweł Głowiński, dyrektor artystyczny festiwalu.

W repertuarze koncertu znalazły się kompozycje chorałowe na cały rok liturgiczny. Improwizację do nich tworzył prof. Bogusław Grabowski. Jak sam podkreśla – był to wielki koncert.

– To było co najmniej misterium, gdzie była to forma modlitwy, przede wszystkim w ciszy. Tutaj wyłączone zostało wszelkie elektroniczne nagłośnienie. W tym wnętrzu kościoła o niesłychanym pogłosie, ale bardzo dobrej akustyce, dźwięk śpiewanego a capella chorału gregoriańskiego wytworzył atmosferę tak niezwykłej kontemplacji – mówi prof. Bogusław Grabowski.

Ks. kan. dr Mariusz Klimek, współtwórca i patron Festiwalu, zwraca uwagę, że chorał gregoriański jest bardzo cenny dla Kościoła.

Dzisiaj odczuwamy potrzebę takiego niedosytu albo tego, że chorał gregoriański został troszeczkę odsunięty na dalszy plan. Owszem, wiem, że formy duszpasterskie mogą być jeszcze inne i powinny być (np. inna muzyka), ale my chcemy jednak powrotu do źródła, bo tam gdzie nie ma źródła, tam nie ma wody, zaś tam gdzie nie ma wody – nie ma życia – akcentuje ks. kan. Mariusz Klimek.

W ramach festiwalu jutro odbędzie się koncert muzyki cerkiewnej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na toruńskich Koniuchach. Z kolei koncert finałowy zaplanowano 12 listopada w kościele pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Organizatorem festiwalu Musica Vera jest parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu.

 

TV Trwam News/ RIRM

drukuj