fot. PAP/Tytus Żmijewski

Min. M. Błaszczak: W Toruniu powstanie Akademia HIMARS i 1 Brygada Rakiet

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, odwiedził ośrodek poligonowy Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.  Minister w pobliżu Kijewa (w woj. kujawsko-pomorskim) obserwował ćwiczenia rakietowe z wykorzystaniem wyrzutni HIMARS, których zasięg wynosi do 300 kilometrów.

Podczas konferencji poinformował, że po 18 latach do Wojska Polskiego wraca jednostka artylerii rakietowej, która będzie wyposażona w ten nowoczesny sprzęt.

– Od dziś mamy brygadę wojsk rakietowych, która jest w dwóch lokalizacjach w Toruniu oraz w Orzyszu. Wchodzi ona w skład 16. Dywizji Zmechanizowanej odpowiedzialnej za bezpieczeństwo północno-wschodniej części naszego kraju – wskazał minister Mariusz Błaszczak.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1684488470482358273/photo/1

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej przekazał też wiadomość o powołaniu do życia w Toruniu Akademii HIMARS, która we współpracy z 5 Korpusem US Army będzie szkolić kolejnych artylerzystów.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1684489388451921921

– Razem z naszymi amerykańskimi partnerami wyszkolimy kolejne załogi HIMARSÓW, żeby zarówno te, które już są w naszym kraju, jak i te HIMARSY, które trafią na wyposażenie Wojska Polskiego, były obsługiwane przez żołnierzy przeszkolonych na najwyższym poziomie. Akademia HIMARS będzie służyła także do współpracy z naszymi sojusznikami z państw bałtyckich – tłumaczył minister.

Cztery lata temu Polska kupiła 20 zestawów artylerii rakietowej HIMARS z 18 wyrzutniami bojowymi i dwiema ćwiczebnymi. Te ostatnie trafią właśnie do Akademii HIMARS.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1684496802618257409

W tym roku dostaliśmy zgodę Kongresu na kupno kolejnych wyrzutni. Chodzi o prawie 500 sztuk, które mają być osadzone na polskich ciężarówkach Jelcz. Negocjacje trwają. Niezależnie od rozmów z Amerykanami, kierownictwo resortu obrony zawarło też porozumienie z Koreą Południową ws. wyrzutni Chunmoo.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1684489372828155905

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl