fot. PAP/Tytus Żmijewski

Toruń. Bezpłatna komunikacja miejska podczas imprez i świąt w 2017 r.

W trakcie siedmiu wydarzeń kulturalnych i sportowych w 2017 roku w Toruniu ich uczestnicy i wolontariusze będą mieli zapewnione bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Za darmo wszyscy będą mogli jeździć miejskim transportem 1 listopada i w sylwestrową noc.

Władza miasta zdecydowały, że w 2017 roku będzie więcej dni, w których komunikacja miejska będzie darmowa dla określonych osób. Prezydent Torunia Michał Zaleski wskazał, że potrzebne jest „uporządkowanie kwestii, które pojawiały się w minionych latach”. Celem magistratu jest lepsza promocja wydarzeń, w których organizację jest zaangażowany, a także łatwiejsze poruszanie się po mieście uczestników imprez oraz spędzających w nim 1 listopada i noc sylwestrową.

Bezpłatna komunikacja w dzień Wszystkich Świętych (od godz. 05.00 do godz. 23.00) oraz w noc z 31 grudnia na 1 stycznia (od godz. 18.00 do godz. 04.00) będzie rozwiązaniem systemowym, obowiązującym każdego roku. Przedstawiciele Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia szacują, że koszt wprowadzonych ulg wyniesie 1 listopada ok. 60 tys. zł, a w sylwestrową noc ok. 20 tys. zł. Ulga „sylwestrowa” obowiązywała będzie już w tym roku.

Pierwsza z imprez, podczas której posiadacze biletu będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie, odbędzie się 10 lutego 2017 r. Wtedy do Torunia przyjadą lekkoatleci z Polski i zagranicy, którzy wystąpią podczas III Halowego Europejskiego Mityngu LA Copernicus Cup. Zwolnienie z opłat będzie obowiązywało w dniu imprezy od godz. 16.00 do godz. 23.00. Copernicus Cup jest jednym z najważniejszych wydarzeń lekkoatletycznych w Polsce w sezonie zimowym. Od 2017 r. mityng został włączony do prestiżowego cyklu IAAF World Indoor Tour.

Z przywileju przyznanego przez władze miasta będą mogli również skorzystać posiadacze identyfikatora XXXIV Ogólnopolskiego Rajdu Kopernikańskiego, który odbędzie się 18 lutego. W ten dzień bezpłatne przejazdy obowiązywały będą od godz. 08.00 do godz. 23.00.

W kolejnych miesiącach zwolnienie z opłat będzie obowiązywało wolontariuszy oraz osoby posiadające bilet na żużlowy turniej Speedway Euro Championship, zaplanowany na 30 czerwca, jak i posiadaczy identyfikatorów uczestników, wolontariuszy oraz organizatorów XVIII Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych Toruń 2017, które potrwają od 29 lipca do 6 sierpnia.

„Zdecydowaliśmy się na taki krok, żeby ułatwić przemieszczanie się mieszkańcom Torunia, ale i uczestnikom różnego rodzaju wydarzeń o charakterze kulturalnym i sportowym, a także spędzającym święta w naszym mieście. Zależy nam również na poprawie bezpieczeństwa na drogach. Dzięki temu pokonywanie różnych tras w Toruniu będzie przebiegało sprawniej” – powiedział PAP wiceprzewodniczący rady miasta Michał Jakubaszek.

Także uczestnicy IX edycji Bella Skyway Festival w Toruniu będą mogli skorzystać z bezpłatnej komunikacji w dniach od 22 do 27 sierpnia w godzinach od godz. 18.00 do godz. 01.00. Warunkiem będzie skorzystanie przez nich z parkingów buforowych. Ulga obejmowała będzie, bezwarunkowo, również wolontariuszy.

Ostatnimi imprezami, których organizacja zostanie wsparta w taki sposób, będą obchody 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego w Toruniu (30 września od godz. 08.00 do godz. 23.00) oraz turniej 2017 Toruń FIM Speedway Grand Prix of Poland, zaplanowany na 7 października. Tego dnia, od godz. 15.00 do godz. 24.00 bezpłatnie komunikacją pojadą osoby posiadające bilet na wydarzenie i wolontariusze.

„Staramy się, aby nie tylko mieszkańcy Torunia, ale i osoby korzystające z naszej oferty wydarzeń chciały tu wracać. Toruń jest bowiem miastem otwartym na turystów i kibiców sportu” – zakończył Jakubaszek.

PAP/RIRM

drukuj