Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. PiS może rządzić samodzielnie

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła ostateczny podział mandatów w Sejmie. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 235 mandatów, czyli sejmową większość. To pierwszy raz, po 1989 roku, kiedy samodzielnie będzie rządzić jedna partia.

Do Sejmu weszło pięć ugrupowań: Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 37,58 proc., Platforma Obywatelska z wynikiem 24,09 proc., Ruch Kukiz’15, na który zagłosowało 8,81 proc. wyborców, Nowoczesna z poparciem 7,60 proc., a na granicy progu wyborczego znalazło się PSL z wynikiem. 5,13 proc.

Kukiz’15 to partia związana z młodzieżą pro-patriotyczną, a Nowoczesna to druga twarz Platformy Obywatelskiej – ocenia Politolog dr Lucyna Kulińska.

– To jest taka platforma „bis” ratunkowa, ludzie, którzy tam się zebrali, to twarze, które znamy sprzed lat. Choćby poparcie pana Olechowskiego dla tego ugrupowania mówi jasno, że jest to próba ratunku dla części elektoratu Platformy Obywatelskiej, aby jeszcze istnieć i wzmacniać PO. Myślę, że oni będą czynnie i aktywnie współpracować z międzynarodowymi korporacjami, będą pilnować ich interesów, interesów bankierów – i o to chodziło, po to weszli – mówi politolog.

Dziś Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła ostateczny podział mandatów. Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi do Sejmu 235 posłów. Taki wyniki daje partii sejmową większość. Do Sejmu wejdzie 138 przedstawicieli Platformy Obywatelskiej (w minionej kadencji partia miała 197 posłów). Ruch Kukiz’15 uzyskał 42 mandaty, a Nowoczesna 28. Polskiemu Stronnictwu Ludowemu w sejmowych ławach przypadnie 16 miejsc. Dotychczas klub ludowców liczył w parlamencie 38 posłów. Jeden mandat przypadnie mniejszości niemieckiej.

W Senacie PiS będzie miał 61 osób na 100 miejsc, Platforma 34 mandaty, PSL jeden. Pozostałe mandaty uzyskali kandydaci niezależni. Frekwencja w niedzielnych wyborach wyniosła 50,92 proc.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl