Na Ukrainie nadal niespokojnie

Prorosyjscy Separatyści mimo zawieszenia broni cały czas atakują ukraińskie pozycje na wschodzie Ukrainy. W wyniku ostrzału zginął jeden żołnierz. Na dziś w Mińsku zaplanowano kolejne rozmowy grupy kontaktowej na temat Ukrainy.

Pomimo tego, że zawieszenie broni w Donbasie trwa od 1 września, strona ukraińska już kilka razy informowała o przypadkach naruszenia porozumienia przez separatystów.

Wczoraj miały miejsce kolejne ataki. W wyniku ostrzelania posterunku ukraińskich wojskowych w rejonie miejscowości Opytne pod Donieckiem, zginął żołnierz. Jak się okazuje, atakowano też inne miejsca w Donbasie, a także w Marince, Starohnatiwce i Telmanowe.

Kwestia sytuacji na Ukrainie, w tym propozycje pokojowe, mają być tematem dzisiejszego spotkania grupy kontaktowej w Mińsku. Według nieoficjalnych informacji, spotkanie w podgrupach (poprzedzające rozmowy w grupie kontaktowej) dotyczyło przeprowadzenia w przyszłości wyborów samorządowych na terenach kontrolowanych przez separatystów. Spotkania te zawsze jednak odbywają się za zamkniętymi drzwiami.

chociaż łamane jest zawieszenie broni, to jednak – według białoruskich mediów – regularne prace w grupie kontaktowej przynoszą pewien rezultat. Stronom konfliktu udało się na przykład przeprowadzić w obwodach ługańskim i donieckim wycofanie czołgów i broni o kalibrze poniżej 100 milimetrów.


TV Trwam News/RIRM

drukuj