fot. PAP/Marcin Obara

Sejm: przyjęto ustawę o elektromobilności

Sejm przyjął ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Projekt wdraża dyrektywę w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Zgłoszony przez Platformę Obywatelską wniosek o jego odrzucenie nie zyskał poparcia w Sejmie.

Zbyt duże tempo prac i szereg wątpliwości – takimi zarzutami poseł PO Zdzisław Gawlik argumentował wniosek o odrzucenie projektu ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Wskazał także, że połączone komisje infrastruktury oraz energii i skarbu odrzuciły propozycję powołania podkomisji, która miałaby przeanalizować proponowane regulacje. Sejm przyjął jednak ten projekt liczbą 235 głosów.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zwrócił uwagę, że projekt wdraża prawo Unii Europejskiej, i w związku z tym nie stosuje się do niego regulaminowych terminów. Niewdrożenie przepisów do 1 lutego grozi wysokimi karami.

Ustawa przewiduje zniesienie akcyzy na samochody elektryczne, zwolnienie z opłat za ich parkowanie, a także budowę sieci punktów ładowania takich pojazdów energią elektryczną oraz punktów tankowania wodorem. Do końca 2020 r. ma powstać 6 tys. punktów ładowania o normalnej mocy, 400 punktów o dużej mocy oraz 70 punktów tankowania sprężonego gazu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj