fot. https://twitter.com/KancelariaSejmu

Sejm uczcił pamięć ofiar zbrodni katyńskiej oraz ofiar katastrofy smoleńskiej

Sejm uczcił okolicznościową uchwałą pamięć ofiar zbrodni katyńskiej oraz ofiar katastrofy smoleńskiej. Posłowie przyjęli uchwałę przez aklamację.

„W 1940 roku, na rozkaz najwyższych władz ZSRR, funkcjonariusze sowieckiego reżimu, wbrew prawu i nakazom moralności, w bestialski sposób zamordowali blisko 22 tysiące jeńców wojennych” – napisano w uchwale.

Przypomniano, że „ofiarami ludobójstwa stali się polscy patrioci, oficerowie Wojska Polskiego, przedstawiciele polskiej elity”, a „celem zbrodni była eksterminacja nie tylko obrońców Rzeczypospolitej z września 1939 roku, lecz także tych, którzy po zakończeniu wojny mogli stać się filarami odbudowy polskiej państwowości i suwerenności oraz budowniczymi niepodległej ojczyzny”.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, wyraża podziw dla ich patriotyzmu i oddaniu sprawie polskiej oraz nawołuje do powszechnego uczczenia przez wszystkich Polaków pamięci pomordowanych Bohaterów” – czytamy w uchwale.

Wskazano także, że „odważne i zdecydowane przypomnienie oraz jednoznaczne potępienie na forum międzynarodowym bestialskiej rosyjskiej zbrodni sprzed ponad 80 lat, nieludzkiego okrucieństwa wobec bezbronnych ofiar, pogwałcenia zasad prawa międzynarodowego i podstawowych norm moralnych i etycznych, jakiego się wówczas dopuścili sowieccy oprawcy, staje się szczególnym wyzwaniem i obowiązkiem w czasach odradzającego się rosyjskiego imperializmu”.

„Społeczność międzynarodowa nie może zapominać, do jakich skutków prowadzi ideologia kłamstwa, przemocy oraz pogardy dla ludzkiej godności, życia i wolności” – podkreślono.

„W obliczu agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz ujawnionych zbrodni, jakich dopuścili się i nadal dopuszczają rosyjscy żołnierze, mając przed oczyma krwawe obrazy z Buczy oraz innych ukraińskich miejscowości, przywodzące na myśl cierpienia i dramaty, jakich doświadczył Naród Polski podczas drugiej wojny światowej ze strony niemieckich i rosyjskich agresorów, zło należy jednoznacznie nazwać złem, a zbrodnię zbrodnią” – dodano.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1512202010946383872

Uchwała głosi także, że „solidarne potępienie przez społeczną międzynarodową bezprawnych, niehumanitarnych działań zbrodniczego reżimu jest niezbędnego do tego, aby nigdy więcej nie powtórzyły się wydarzenia zapisane na haniebnej karcie historii, jaką było ludobójstwo katyńskie”.

„Podobnie ważne jest zastosowanie zdecydowanych i skutecznych sankcji ekonomicznych w celu zastopowania zbrodniczej polityki Federacji Rosyjskiej” – dodano.

„Nasze uznanie, wdzięczność i hołd należą się tym, którzy nie bali się mówić prawdy o zbrodni katyńskiej w czasach, gdy można podnieść dotkliwe konsekwencje, a także wszystkich tym, którzy w wolnej Polsce szerzyli wiedzę i umacniali pamięć o ludobójstwie i jego ofiarach” – napisano.

Ponadto, „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie upamiętnić polską delegację, na czele z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lechem Kaczyńskim, zmierzającą na uroczyste obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej”. „Oddajemy cześć ofiarom katastrofy samolotu rządowego, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska w Smoleńsku. Pozostają oni odważnymi świadkami prawdy, którzy zginęli, wykonując swoje obowiązki w służbie Rzeczypospolitej. Cześć ich pamięci” – napisano w uchwale.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl