fot. ms.gov.pl

Sejm: projekt ustawy o przeciwdziałaniu przestępczości na tle seksualnym

Rząd przyjął projekt ustawy o przeciwdziałaniu przestępczości na tle seksualnym. Wnioskodawcą projektu jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Projekt ustawy zakłada powstanie rejestru sprawców przestępstw na tle seksualnym, w którym znajdą się m.in. pedofile i gwałciciele.

Jeden z rejestrów ma być jawny i powszechnie dostępny, do drugiego zaś będą mieć dostęp jedynie instytucje zaufania publicznego.

Dodatkowo ustawa zakłada m.in. zakaz zatrudnienia osób skazanych za przestępstwa o charakterze seksualnym w zawodach, gdzie miałby on możliwość kontaktu z małoletnimi.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki podkreśla, że rejestr ma pozwolić obywatelom skuteczniej bronić się przed przestępstwami seksualnymi.

Internet sprawił, że taki tradycyjny sposób działania państwa, tzn. wykrywanie przestępstwa i później skazywanie za to przestępstwo, to jest zdecydowanie za mało. Państwo też musi podjąć działalność o charakterze prewencyjnym, żeby skutecznie bronić się przed pedofilami, dla których rajem jest internet. I stąd jest dynamiczne działanie Ministerstwa Sprawiedliwości. Przygotowaliśmy projekt, który w naszej ocenie zwiększy bezpieczeństwo. To jest rozwiązanie, które zostało sprawdzone już w wielu państwach zachodnich, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji i Stanach Zjednoczonych – zaznacza Patryk Jaki.

Ustawa o przeciwdziałaniu przestępczości na tle seksualnym wpisuje się w zapowiadane wcześniej przez rząd rozwiązania prawne mające chronić dzieci.

Możliwe, że nowe przepisy wejdą w życie już w przyszłym roku.

RIRM

drukuj