fot. flickr.com

Ministerstwo zdrowia uspokaja: leki immunosupresyjne będą dostępne

Tanie refundowane leki immunosupresyjne w przyszłym roku będą nadal dostępne dla pacjentów – zapewnia ministerstwo zdrowia.

Środowiska zrzeszające pacjentów po przeszczepach wyrażały zaniepokojenie w związku ze zmianami w refundacji powszechnie używanych leków immunosupresyjnych i przeciwwirusowych. Ministerstwo wyjaśniło, że w nowym wykazie znajdują się leki generyczne zawierające te same substancje czynne w takiej samej postaci i ilości, którymi pacjenci byli leczeni dotychczas. Są to: Ceglar oraz Envarsus.

Poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, zwraca uwagę, że zamieszanie z refundowanymi lekami wywołały w dużej mierze firmy farmaceutyczne.

– Dobrze, że resort zdrowia ma świadomość tego problemu i determinację, by tę sprawę uregulować. Pytałem o to dzisiaj rano w ministerstwie i wiem, że prace w tej sprawie trwają. Mam nadzieję jednak, że w przyszłości firmy farmaceutyczne nie będą robić takich przykrych niespodzianek polskim pacjentom, i że współpraca z ministerstwem będzie przebiegała poprawnie – zaznaczył poseł Tomasz Latos.

Resort przypomina, że odpowiedniki są dopuszczane do obrotu na podstawie porównawczych badań klinicznych, w czasie których musi zostać udowodnione, że wchłaniają się w takim samym czasie i osiągają takie samo stężenie we krwi pacjentów, jak zarejestrowany wcześniej lek innowacyjny.

RIRM

drukuj