Środki na podwyżki dla ratowników medycznych mają zostać uruchomione na początku lipca
W pierwszych dniach lipca zostaną uruchomione pieniądze na podwyżki dla ratowników medycznych, którzy dotychczas ich nie dostali. Takie zapewnienie padło podczas poniedziałkowych rozmów kierownictwa Ministerstwa Zdrowia i przedstawicieli Ratowników Medycznych.
Spotkanie było merytoryczne i przebiegało w bardzo dobrej atmosferze – oceniła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Rozporządzenie ws. zaległych podwyżek jest już na ukończeniu, jeszcze w czerwcu ma zostać podpisane.
– Ratownicy, którzy do tej pory nie otrzymali podwyżek, te podwyżki otrzymają. Ponadto rozmawialiśmy o ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym, o zmianach, które należy wprowadzić. Zwrócono uwagę też na braki kadrowe, jeżeli chodzi o ratowników i warunki pracy. Obydwie strony zobowiązały się, że na następne spotkanie przygotują materiały robocze, na bazie których będą już podejmowane konkretne decyzje – powiedziała Józefa Szczurek-Żelazko.
Dalsze uzgodnienia m.in. w sprawie podwyżek i zmian systemu mają zapaść w ramach Zespołu ds. Ratownictwa Medycznego, którego posiedzenie planowane jest w lipcu.
Przewodniczący Krajowej Sekcji Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ „Solidarność” Dariusz Mądraszewski mówił, że jest dialog, ratownicy czekają na wypłatę transz podwyżek, ale problemem wciąż są odejścia z pracy.
– Brakuje połowę składu osobowego. Powinno być 15 tys., a funkcjonuje 7 -7,5 tys. i dalej są odejścia z tego zawodu. Na razie jest okres wyczekiwania na te następne transze. Jeżeli one się nie pojawią, to nie podejrzewam, że to będą jakieś gremialne strajki, jakieś okupacje. No oczywiście symbolicznie może być odwieszony protest, ale samo odejście tych ratowników spowoduje to, że coś trzeba będzie zrobić w tym systemie. I jest czas na to. Są dyskusje. Mam nadzieję, że rządzący i wszyscy to zrozumieją – zaznaczył Dariusz Mądraszewski.
Porozumienie między Ministerstwem Zdrowia a ratownikami medycznymi zawarte w lipcu ubiegłego roku zakładało m.in. średni wzrost miesięcznego wynagrodzenia.
Wraz ze wszystkimi innymi składnikami i pochodnymi w przeliczeniu na etat – o 400 zł od 1 lipca 2017 r. oraz o kolejne 400 zł od 1 stycznia 2018 r.
Ministerstwo Zdrowia podawało wiosną br., że wypłaty w ratownictwie pozaszpitalnym były realizowane na bieżąco, ale spośród ratowników zatrudnionych w szpitalach podwyżki otrzymała połowa. Według obecnych zapewnień pieniądze do pozostałych ratowników mają trafić po 1 lipca.
RIRM/TV Trwam News