fot. PAP/Rafał Guz

W. Kraska: Od północy przywracamy 10-dniową kwarantannę dla osób przybywających spoza strefy Schengen

Przywracamy kwarantannę dla osób przyjeżdzających z państw niebędących w strefie Schengen i nienależących do europejskiego obszaru granicznego – poinformował dziś Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. Kwarantanna zacznie obowiązywać od północy. 

Uruchomiliśmy system monitorowania mutacji koronawirusa; w Polsce przybywa nowych mutacji w związku z tym od północy przywracamy 10-dniową kwarantannę dla osób przybywających spoza strefy Schengen – poinformował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Waldemar Kraska powiedział na konferencji prasowej, że są doniesienia o pojawianiu się kolejnych mutacji „o wiele bardziej zakaźnych od bardziej klasycznego koronawirusa” i dlatego w Polsce uruchomiony został system monitorowania tych mutacji.

Zaznaczył, że z codziennie otrzymywanych informacji wynika, iż w naszym kraju przybywa tych mutacji, w związku z tym zdecydowano o podjęciu stosownych działań prewencyjnych.

„Przywracamy kwarantannę dla osób przyjeżdzających zza granicy. Kwarantanna będzie obowiązywała przyjeżdzających z państw niebędących w strefie Schengen i nienależących do europejskiego obszaru granicznego” – powiedział wiceminister zdrowia.

Polityk wskazał, że kwarantanna zacznie obowiązywać od północy w środę, będzie 10-dniowa, ale po 7 dniach jest możliwość zwolnienia z niej w przypadku negatywnego wyniku testu. Podkreślił, że to działanie ma na celu uchronienie Polaków przed nowymi wariantami wirusa.

PAP

drukuj