fot. PAP/Mateusz Marek

[TYLKO U NAS] Rzecznik Min. Zdrowia: Media społecznościowe często zalewają nieprawdziwe informacje

To pierwsza epidemia w dobie mediów społecznościowych. Niestety, zalewają je często informacje nieprawdziwe, niesprawdzone. Informacje, które zasiewają tylko strach, a on w dobie epidemii jest czymś, co potęguję tę epidemię – powiedział na antenie Radia Maryja w piątkowych „Aktualnościach dnia” rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia ostrzega, że należy dostosować się do nowych obostrzeń, gdyż Polska wciąż jest przed szczytowym momentem możliwości rozwoju wirusa. Rzecznik resortu potwierdził, że „nie jesteśmy jeszcze w środku epidemii”.

– Stoimy u jej początku. To, co będzie się teraz działo, jak będą wyglądały kolejne liczby (zakażeń i zgonów – red.), zależy od naszej odpowiedzialności. Jeżeli ograniczymy kontakty o 50 proc., to niewiele to zmieni. Musimy ograniczyć je o 90 procent. Dopiero wówczas przyniesie to jakieś rezultaty i zaczniemy wyhamowywać wzrost zachorowań. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy mogli pójść czarnym scenariuszem – zaznaczył Wojciech Andrusiewicz.

Pojawiają się informacje o zakażeniach występujących wśród służby zdrowia. W tym kontekście gość „Aktualności dnia” oświadczył, że ministerstwo chce postępować z hasłem „chrońmy ratownika”.

– Jeżeli nie ochronimy personelu medycznego, to przyjdzie moment, w którym – mając nawet bardzo dużo łóżek – nie będzie miał kto leczyć ludzi. Dlatego tak ważna jest ochrona ratowników, personelu medycznego. Systematycznie staramy się kupować sprzęt ochrony bezpośredniej i dostarczać go do szpitali. W tym tygodniu przekazaliśmy ponad 5 mln maseczek czy kilkadziesiąt tysięcy kombinezonów oraz gogli. Apelujemy też do pacjentów, aby nie wprowadzać personelu medycznego w błąd i nie ukrywać jakichś informacji – powiedział.

– Jedno kłamstwo może spowodować wyłączenie dużej rzeszy kadry medycznej, a nawet zamknięcie szpitala – dodał.

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz zauważył, że „to pierwsza epidemia w dobie mediów społecznościowych”.

– Niestety, zalewają je często informacje nieprawdziwe, niesprawdzone. Informacje, które zasiewają tylko strach, a on w dobie epidemii jest czymś, co potęguję tę epidemię. Musimy z olbrzymią rozwagą podchodzić do wszelkich czytanych informacji. Przede wszystkim, kierować się sprawdzonymi informacjami. Warto zaglądać na stronę Ministerstwa Zdrowia czy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Tam są wszystkie sprawdzone informacje – podkreślił gość Radia Maryja.

W dobie społeczeństwa informacyjnego mówienie, że ktoś coś jest w stanie zataić, jest śmieszne – kontynuował.

– Nie jesteśmy w stanie nic zatajać. To też nikomu nie służy. Jesteśmy chyba jednym z niewielu państw w Europie, które o nowych zakażeniach informuje dziennikarzy SMS-ami. Jeśli sami z siebie to robimy, to dziwnym byłoby wplatanie w to kłamstwa – zauważył rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Cała rozmowa z Wojciechem Andrusiewiczem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj