fot. twitter.com/MinZdrowia

Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało nową listę leków refundowanych

W siedzibie Ministerstwa Zdrowia w Warszawie zaprezentowano nową listę leków refundowanych. Lista będzie obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

Na nowej liście leków refundowanych nie brakuje środków dla osób cierpiących na choroby nowotworowe oraz seniorów. Resort zdrowia zaznacza, że prace nad listą były niezwykle złożone i udział brał w nich zespół specjalistów. Pełen wykaz leków refundowanych ma zostać opublikowany jeszcze dziś lub jutro.

Na liście pojawiły się nowości. Korzystne zmiany w poprawie dostępności do leczenia obejmą pacjentów cierpiących na raka płuc. Tutaj atezolizumab jest lekiem, który wchodzi na listę refundacyjną w ramach istniejącego programu lekowego. Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuc zostanie ono udostępnione jako nowa opcja terapeutyczna dla pacjentów w drugiej linii leczenia raka płuc o typie płaskonabłonkowym oraz raka płuc o typie innym niż płaskonabłonkowym – podkreśla wiceminister zdrowia Marcin Czech.

Tworząc listę resort zdrowia kieruje się m.in. wartością terapeutyczną leku, bezpieczeństwem jego stosowania oraz kosztem terapii.

Leki refundowane można kupić w aptece, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM/TV Trwam News

drukuj