Minister zdrowia spotkał się z przedstawicielami pielęgniarek

W środę minister zdrowia Łukasz Szumowski spotkał się z przedstawicielami Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. „Nie padły żadne deklaracje. Było to kurtuazyjne spotkanie” powiedziała PAP wiceprzewodnicząca OZZPiP Longina Kaczmarska.

W spotkaniu, poza ministrem zdrowia, uczestniczyła wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko oraz prezes NRPiP Zofia Małas i przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok. Spotkanie odbyło się w siedzibie związku, zakończyło się ok. godz. 16.

„Nie padły żadne deklaracje. Było to kurtuazyjne, wstępne spotkanie” – powiedziała PAP wiceprzewodnicząca OZZPiP Longina Kaczmarska.

Dodała, że rozmawiano m.in. o sytuacji pielęgniarek w służbie zdrowia.

„Chcemy, żeby było bezwzględnie więcej pielęgniarek na dyżurach. To, co ma w tej chwili miejsce w znakomitej większości podmiotów, jest niebezpieczne, zarówno dla pielęgniarki, jak i przede wszystkim dla pacjenta” – mówiła wiceprzewodnicząca.

Dodała, że związek ma opracowaną strategię „wprowadzenia pielęgniarek do systemu”.

Longina Kaczmarska poinformowała, że ministerstwo zadeklarowało, że dojdzie do kolejnego spotkania.

„Na tę chwilę nie ustaliśmy daty. Generalnie jesteśmy w stałym kontakcie z ministerstwem. Dajemy chwilę na zapoznanie się z resortem zdrowia; sam resort jest trudny. Wiadomo, że od deklaracji pieniędzy nie przybędzie” – powiedziała.

Również prezes NRPiP Zofia Małas powiedziała PAP, że tematem rozmowy z ministrem była „trudna sytuacja pielęgniarek w służbie zdrowia”.

„Rozmawiano przede wszystkim o drastycznie małej liczbie pielęgniarek w systemie. Wiemy, że ten wskaźnik jest o połowę niższy niż średnia UE” – oświadczyła.

Dodała, że w czasie spotkania rozmawiano także o braku „zastępowalności pielęgniarek”.

„Średnia wieku jest powyżej 51 lat” – zwróciła uwagę.

Jak podkreśliła, w czasie rozmowy poruszono także temat „zachęt wejścia młodzieży do zawodu”.

„Rozmawialiśmy oczywiście też o niskich wynagrodzeniach” – mówiła prezes.

„To była rozmowa, nakreślenie tylko obszarów, w jakich mamy się poruszać” – relacjonowała Zofia Małas.

Zwróciła uwagę, że rozwiązanie niektórych problemów w służbie zdrowia nie będzie łatwe, ponieważ nawarstwiały się one od lat.

„Pan minister deklarował, że będziemy usiłowali je w jakiś sposób rozwiązać” – dodała.

W ostatnich dniach grudnia zakończył prace zespół ds. opracowania strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce. Przygotowany przez niego dokument określa kierunki działań, jakie należy podjąć, aby zapewnić pacjentom dostęp do opieki pielęgniarskiej o wysokiej jakości. Resort zapewnia, że „strategia będzie jednym z ważnych narzędzi w realizacji polityki zdrowotnej ministra zdrowia w najbliższej perspektywie czasowej”.

W dokumencie wskazano szereg celów, m.in.: zwiększenie liczby studentów pielęgniarstwa i poprawa jakości kształcenia, określenie kompetencji pielęgniarek oraz wypracowanie mechanizmów motywujących podmioty lecznicze do określenia minimalnych norm zatrudniania. Dokument przewiduje też wprowadzenie do systemu opieki zdrowotnej pracowników, którzy wspomagaliby pielęgniarki w bezpośredniej opiece nad pacjentem.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl