fot. PAP/Paweł Supernak

Min. Ł. Szumowski: E-skierowania pozwolą lepiej wykorzystywać zasoby w ochronie zdrowia

E-skierowanie pozwoli na bezpieczniejsze i bardziej optymalne wykorzystywanie zasobów w ochronie zdrowia – podkreślił w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Od 2021 r. skierowania będą wystawiane obowiązkowo w wersji elektronicznej. Trwa pilotaż tego rozwiązania.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister Łukasz Szumowski wskazywał, że informatyzacja w opiece zdrowotnej to jeden z priorytetów resortu.

„Jeżeli mamy przebudować system w kierunku płatności za jakość, a nie tylko za daną procedurę czy usługę, musimy mieć do tego narzędzia, dlatego że tę jakość trzeba mierzyć, poprawiać” – powiedział.

Od 16 października w wybranych podmiotach leczniczych prowadzony jest pilotaż e-skierowania.

„Ten pilotaż będzie się rozszerzał, aż będziemy mieli tę możliwość (wystawiania e-skierowań) w całej Polsce i będziemy dzięki temu mogli nie tylko wygodniej korzystać z systemu ochrony zdrowia, ale również w sposób bardziej bezpieczny i optymalny wykorzystywać te zasoby, które mamy” – zaznaczył szef resortu.

Dzięki e-skierowaniom skróci się czas, jaki lekarze przeznaczają na obsługę pacjenta. Wyeliminowany zostanie także problem nieczytelnych skierowań. Ponadto e-skierowania nie da się zgubić ani zniszczyć. Pacjent w Internetowym Koncie Pacjenta ma dostęp do wszystkich swoich e-skierowań, ich statusu i do historii leczenia. E-skierowania nie trzeba osobiście dostarczać do placówki medycznej – aby umówić się na wizytę, wystarczy zadzwonić.

„Pilotaż będzie trwał do września. W naszej ocenie w ciągu tego okresu uda się około 100 placówek podłączyć do platformy e-zdrowia” – poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Wkrótce na stronie mapa.pacjent.gov.pl będzie można sprawdzić, gdzie można otrzymać lub zrealizować e-skierowanie.

E-skierowania wystawiają i cyfrowo podpisują pracownicy medyczni. Jeśli pacjent ma Internetowe Konto Pacjenta – otrzymuje dane dostępowe e-skierowania w wybranej przez siebie formie: SMS-a lub e-maila. Jeśli pacjent nie ma IKP – otrzymuje wydruk informacyjny. Pacjent sam wybiera placówkę, w której dane świadczenie ma być zrealizowane (placówka musi brać udział w pilotażu). Dane dostępowe do e-skierowania pacjent podaje osobiście lub telefonicznie i po pozytywnej weryfikacji zostaje zapisany na wizytę.

Od 1 kwietnia skierowania w postaci elektronicznej (w ramach pilotażu) będą wystawiane m.in. na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, leczenie szpitalne, badanie tomografii komputerowej i rezonans magnetyczny.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl