8 lutego kolejne spotkanie ministra zdrowia z rezydentami

8 lutego odbędzie się kolejne spotkanie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z przedstawicielami lekarzy z Porozumienia Rezydentów OZZL. Młodzi medycy domagają się m.in. skokowego wzrostu nakładów na ochronę zdrowia oraz podwyżek.

Szef resortu drugą turę rozmów z lekarzami odbył wczoraj. Po spotkaniu sporządzono protokół rozbieżności. Minister stwierdził, że wszystko idzie w dobrym kierunku.

Pozytywnie rozmowy ocenili również rezydenci. Według nich dialog był konstruktywny. Młodzi lekarze wyrazili chęć wypracowania kompromisu.

Podczas spotkania osiągnięto wspólne stanowisko w kwestii odbiurokratyzowania medycyny i skrócenia kolejek.

Dr Sławomir Łabsz, prezes Stowarzyszenia Pacjentów RP w Gdańsku podkreślił, że na szybkie porozumienie czekają pacjenci.

Pacjenci cieszą się bardzo, że minister zdrowia rozmawia z rezydentami. Chcielibyśmy, żeby te rozmowy jak najszybciej się zakończyły i aby minister reprezentujący polski rząd Prawa i Sprawiedliwości dogadał się z rezydentami na wstępnym etapie. Protesty rezydentów mają bowiem tyle warunków, że trudno by je wszystkie spełnić i każda ze stron zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego kompromis, jak najdalej idący, byłby z obu stron w obecnej sytuacji najlepszym rozwiązaniem – zaznaczył dr Sławomir Łabsz.

Lekarze rezydenci prowadzą protest od 2 października 2017 roku. W ramach sprzeciwu medycy rezygnują z pracy powyżej 48 godzin tygodniowo, wypowiadając klauzulę opt-out. Według szacunków Ministerstwa Zdrowia, z takiej możliwości skorzystało około 3,8 tys. lekarzy. Medycy twierdzą, że klauzulę wypowiedziało 5 tys. osób.

RIRM

drukuj