Przedsiębiorcy z ,,Lewiatana” przeciwko podatkowi od marketów

Mali i średni przedsiębiorcy zrzeszeni w sieci Lewiatan protestują przeciw projektowi ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. W liście skierowanym do premier Beaty Szydło i parlamentu alarmują, że po wejściu w życie ustawy grozi im bankructwo, pracę natomiast może stracić ponad 23 tys. osób.

List w sprawie projektu skierował do premier także szef Solidarności Piotr Duda. Skrytykował on m.in. to, że projekt jest rozpatrywany w trybie odrębnym, czyli bez szerszych konsultacji.

Rządowy projekt dotyczący sprzedaży detalicznej trafił we wtorek do uzgodnień międzyresortowych. Jego wprowadzenie ma w 2016 roku przynieść budżetowi 2 mld zł.

Poseł Adam Abramowicz, szef Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, mówi, że obawy przedsiębiorców są zasadne.

Można zgodzić się już na samo opodatkowanie w niedzielę, idąc w tym kierunku, żeby za dwa, trzy miesiące zakazać całkowicie handlu, ale zakaz w soboty, kiedy ludzie kupują najwięcej, kiedy te sklepy na całym świecie mają największe obroty, jest niezrozumiały. Te zastrzeżenia są, więc jak najbardziej zasadne. Nad tym projektem trzeba jeszcze popracować, poprawić go. Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, którym kieruję, 10 lutego spotyka się z ministrem finansów – ministrem Kowalczykiem i z całym środowiskiem przedsiębiorców, aby właśnie to zrobić. Mam nadzieję, że ten projekt będzie poprawiony i że zostanie zaakceptowany przez środowisko kupieckie. W tej wersji, która jest, nie jest on szczęśliwie skonstruowany – podkreśla poseł Adam Abramowicz.

Podatek dotyczący sprzedaży detalicznej będzie jednym z dodatkowych źródeł dochodów, z których sfinansowany zostanie m.in. program ,,Rodzina 500 plus”.

Zgodnie z propozycją Ministerstwa Finansów podatek ma mieć dwie zasadnicze stawki. Stawka 0,7 proc. ma obciążać przychód nieprzekraczający w danym miesiącu kwoty 300 mln złotych. Stawka 1,3 proc. ma być płacona od nadwyżki przychodu ponad 300 mln złotych w tym miesiącu.

RIRM

drukuj