Min. Adamczyk zapowiada rozwiązanie problemów taksówkarzy

Do Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów trafił już projekt ustawy chroniący taksówkarzy przed niekorzystnymi dla nich praktykami nielegalnych przewoźników. Ukrócenia działalności nielicencjonowanych kierowców chcą m.in. taksówkarze z Warszawy, Wrocławia, Łodzi i Poznania, którzy dziś protestują w tej sprawie.

Chodzi głównie o amerykańską aplikację Uber. Za jej pośrednictwem klienci mogą zamówić sobie taksówkę po niższej cenie. Kierowcy, których przewóz oferuje Uber, nie posiadają licencji, kas fiskalnych i badań psychotechnicznych, co wpływa niekorzystnie na pozostałych taksówkarzy.

Na polskim rynku taksówkarskim dochodzi obecnie do zachwiania zasady równej konkurencji – podkreśla minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. To – jak zapowiada – wkrótce będzie naprawione.

– Przygotowany projekt ustawy, który wprowadza równość konkurencji, te same zasady dla wszystkich zajmujących się przewozem pasażerskim osób jest już skierowany do Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. On już opuścił resort Infrastruktury. Jestem przekonany, że po komitecie ekonomicznym Rady Ministrów będzie skierowany na posiedzeniu Rządu, Rząd skieruje projekt do Sejmu i będziemy mieli niebawem ustawowo rozwiązany problem. Proponujemy w projekcie ustawy wprowadzenie zapisu, że każdy kto zajmuje się pośrednictwem w zlecaniu przewozów pasażerskich samochodami osobowymi, czy też przewozi takie osoby, musi spełniać te same warunki czyli kwestia licencji i kasy fiskalnej – powiedział minister Adamczyk.

Protestujący dziś taksówkarze zaplanowali m.in. gwiaździsty przejazd przez centrum stolicy. Zapowiedzieli też złożenie petycji m.in. do Kancelarii Premiera i Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

RIRM

drukuj