Konwencje wyborcze

W Warszawie odbyły się konwencje wyborcze PiS-u, PO i SLD-Lewica Razem. Każda z partii zaprezentowała program i hasło wyborcze, a także kandydatów. PiS przedstawił program Jacka Sasina – kandydata na prezydenta stolicy.

Podczas spotkań głos zabrali liderzy ugrupowań. Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział m.in. o potrzebie szybszego rozwoju gospodarczego kraju. Ocenił, że zapowiadane 3 proc. to za mało. Polska gospodarka musi być innowacyjna, trzeba postawić na polską naukę – przekonywał prezes PiS. WIĘCEJ

Premier Ewa Kopacz na konwencji PO przyznała, że PO w pewnym momencie oddaliła się od ludzi, chcemy to naprawić – powiedziała. Dodała, że PO ma konkretną ofertę dla tych, którzy nie chcą uczestniczyć w wyborach – będzie to postawa kandydatów PO.

Tymczasem już wiadomo, że nie będzie zapowiadanego przez Donalda Tuska raportu wyjaśniającego aferę taśmową. Dokument miał powstać we wrześniu. MSW stwierdziło, że taki raport mógłby ujawnić zgromadzone przez śledczych informacje.

Jego ukazania domagał się szef PSL-u Janusz Piechociński; groził rozpadem koalicji, a były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz zapewniał, że dojdzie prawdy.

Europoseł, socjolog, prof. Zdzisław Krasnodębski mówi, że brak raportu to wynik braku kontroli społecznej wobec rządzących.

– Pan premier oskarżał i sugerował, że za całą sprawą stoją służby państw obcych, dlatego tym bardziej powinno to być niepokojące i zostać wyjaśnione. Na cóż, w tym przypadku (jak we wszystkich innych przypadkach afer Platformy) czekano, aż opinia publiczna przestanie się tym interesować, że Polacy zapomną, i zapomnieli. Widzimy, że podniosły się znowu sondaże dla PO. Można więc rządzić bezkarnie, bez żadnej odpowiedzialności. Politycy pozbawieni kontroli społecznej właśnie tak postępują – powiedział prof. Zdzisław Krasnodębski.

Z kolei SLD obiecuje bezpłatne przedszkola blisko domu, powstrzymanie prywatyzacji i komercjalizacji szpitali, refundację in vitro w ramach samorządowych programów i mieszkania komunalne dla osób wkraczających w dorosłe życie.

RIRM

drukuj