Zmiany w składce zdrowotnej bezrobotnych?

Bezrobotny ma decydować, czy zależy mu tylko na składce zdrowotnej, czy chce się aktywizować. Resort pracy przesłał do Ministerstwa Zdrowia projekt dotyczący nowych zasad świadczeń zdrowotnych dla osób pozostających bez pracy.

Wiceminister pracy Jacek Męcina, zaproponował, aby projekt dołączyć do pakietu ustaw mającego na celu ograniczenie kolejek do lekarzy. Wiceszef resortu pracy wyjaśnił, że efektem zmian ma być wydzielone okienko w urzędach pracy dla osób, które do tej pory rejestrowały się jako bezrobotne jedynie po to, by uzyskać prawo opieki zdrowotnej.

Poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia zastanawia się co tak naprawdę resort pracy chce uzyskać w ten sposób. Jeżeli mówimy o  skracaniu kolejek – jak zauważa poseł – to należałoby płacić systematycznie  świadczenia do szpitali i przychodni za osoby nieubezpieczone.

– Czasami te pieniądze dopiero po dłuższym czasie spływają. To jest rzecz o której należy rozmawiać. Trzeba rozmawiać z bezrobotnymi i zaproponować im formułę dopłat czy wsparcia finansowego np. przy chorobach przewlekłych jeżeli chodzi o zakup leków. Bezrobotny też choruje i musi wydawać czasami nawet kilkaset zł na leki. Wolałbym, aby na tym skoncentrował się resort polityki społecznej – zaznaczył poseł Tomasz Latos.

Wcześniej rozważano, by obsługę bezrobotnych zainteresowanych jedynie ubezpieczeniem zdrowotnym przejął Narodowy Fundusz Zdrowia. Pomysł ten jednak upadł.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl