MZ planuje zmiany w pakiecie onkologicznym

Będą zmiany w pakiecie onkologicznym. Ministerstwo Zdrowia przygotowało już projekty aktów prawnych. Wkrótce trafią one do konsultacji społecznych. 

Główna zmiana to uproszczenie karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował, że na karcie, która będzie wypełniana elektronicznie, znajdą się tylko najważniejsze informacje. W przypadku wykrycia nowotworu uprawnionymi do wydania dokumentu będą także specjaliści. Zniesiony ma zostać obowiązek organizacji konsyliów.

Poseł Maria Zuba z sejmowej Komisji Zdrowia podkreśla, że zmiany, które wprowadził poprzedni rząd, utrudniały pracę lekarzom.

– Te zmiany są tak naprawdę uproszczeniami i one pozwolą z dużym prawdopodobieństwem na ułatwienie sytemu leczenia, zarówno dla chorych, jak i lekarzy. Te dotychczasowe praktyki pokazują, że tak naprawdę osoby chore onkologicznie były zdane na szereg niepotrzebnych procedur, które nie ułatwiały im leczenia – powiedziała poseł Maria Zuba.

Część zmian, które zapowiedział resort zdrowia, będzie wymagała zmiany ustawy, ale niektóre z nich dość szybko wejdą w życie. Dotyczy to zniesienia limitów na leczenie paliatywne i hospicyjne w onkologii.

RIRM

drukuj