Mężczyzna planujący zamach we Francji był skazany w lipcu w Brukseli

Mężczyzna, zatrzymany w czwartek w związku z planowaniem zamachu we Francji, został skazany zaocznie w lipcu ubiegłego roku w Brukseli wraz z mózgiem zamachów w Paryżu w listopadzie Abdelhamidem Abaaoudem, który zginął z rąk policji – podały w piątek źródła policyjne.

Mężczyznę, zidentyfikowanego jako Reda K., zatrzymała w czwartek wieczorem francuska policja w jednym z mieszkań w regionie Paryża podczas operacji sił bezpieczeństwa. Na miejscu znaleziono niewielką ilość materiałów wybuchowych.

Na tym etapie żaden namacalny element nie łączy tego planu (zamachu) z zamachami w Paryżu i Brukseli – powiedział w czwartek wieczorem minister spraw wewnętrznych Francji Bernard Cazeneuve.

Poinformował również, że aresztowany to obywatel Francji, podejrzany o przygotowywanie ataku i przynależność do siatki terrorystycznej, planującej uderzenie we Francji. „Aresztowany odgrywał kluczową rolę w tych planach” – podkreślił Cazeneuve. Jego zatrzymanie poprzedziło wielotygodniowe śledztwo. Według policji mężczyzna był powiązany z dżihadystami.

W lipcu 2015 r. w Brukseli toczył się proces siatki dżihadystycznej kierującej bojowników do Syrii – podaje agencja AFP. W procesie tym Reda K. dostał zaocznie 10 lat więzienia.

Z kolei mózg zamachów w Paryżu z 13 listopada, 28-letni Abdelhamid Abaaoud, Belg pochodzenia marokańskiego, który zginął pięć dni później w operacji oddziałów antyterrorystycznych w Saint-Denis na obrzeżach Paryża, został zaocznie skazany na 20 lat więzienia. Abaaoud uczestniczył w walkach w Syrii.

W sumie w procesie tym zostało skazanych 28 osób. Siatką kierował mieszkaniec Brukseli, 41-letni Chalid Zerkani – podaje AFP.

Po aresztowaniu Redy K. francuscy policjanci przeprowadzili w nocy z czwartku na piątek rewizje w jednym z budynków w Argenteuil, na północnych przedmieściach Paryża.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl