Burkina Faso: w ataku dżihadystów na hotel zginęły 22 osoby

W ataku dżihadystycznym na hotel w Wagadugu, stolicy afrykańskiego państwa Burkina Faso, zginęły co najmniej 22 osoby – podały w sobotę źródła bezpieczeństwa pragnące pozostać anonimowe.

„Uwolniono 126 osób, w tym co najmniej 33 rannych. Trzej dżihadyści – Arab i dwóch czarnoskórych Afrykanów – zginęli. Ataki na hotel „Splendid” i kawiarnię „Cappuccino” są zakończone. Trwa jeszcze atak na hotel „Ybi”, usytuowany obok kawiarni” – oznajmił minister stanu, administracji terytorialnej i bezpieczeństwa Simon Comparoe.

Bilans ofiar nie jest jeszcze znany – zaznaczył. Poinformowano jedynie, że „są ofiary śmiertelne”.

Wcześniej podawano, że w zamachu zginęło 20 osób, a 15 zostało rannych. Taką informację przekazał dyrektor szpitala w Wagadugu Robert Sangare.

W akcji antyterrorystycznej uczestniczyli oprócz sił rządowych również wojskowi francuscy, przerzuceni z sąsiedniego Mali. Jak podaje agencja Reutera, są oni „wspomagani radą i wsparciem przez oficera USA”.

Do zamachu doszło o godz. 19.45 czasu lokalnego. Terroryści zaatakowali położony w dzielnicy biznesowej sześciopiętrowy hotel luksusowy hotel ze 147 pokojami oraz pobliską kawiarnię. Oba miejsca są chętnie odwiedzane przez cudzoziemców.

„Za zamachem stoi regionalna grupa Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu (AQIM)” – twierdzą eksperci z Instytutu SITE, który zajmuje się całodobowym śledzeniem aktywności grup terrorystycznych w internecie.

Z wiadomości opublikowanej po arabsku przez użytkownika konta „Muzułmanie Afryki” na Telegramie wynika, że zamachowcy wtargnęli do hotelu przez restaurację. „Bojownicy zapewnili w rozmowie telefonicznej, że poległo wielu „krzyżowców”, którzy są wrogami Islamu” – napisano w niej.

Agencje przypominają, że jest to pierwszy atak terrorystyczny w Burkina Faso. Pod koniec listopada 2015 r. odbyły się w tym kraju pierwsze demokratyczne wybory parlamentarne i prezydenckie, które zakończyły rozpoczęty pod koniec 2014 r. proces transformacji ustrojowej w Burkina Faso. W wyniku fali protestów obalono wtedy rządzącego od 27 lat prezydenta Compaore.

Muzułmanie stanowią 61,6 proc. mieszkańców Burkina Faso (ogółem 18,9 mln mieszkańców), chrześcijanie – 22,5 proc., a 15,4 proc. to wyznawcy religii plemiennych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl