ONZ: Porażająca liczba cywilnych ofiar międzynarodowej koalicji w Ar-Rakce

„Porażającą liczbę cywilnych ofiar” spowodowało nasilenie nalotów przez międzynarodową koalicję pod wodzą USA do walki z tzw. Państwem Islamskim w Ar-Rakce na północy Syrii – zaalarmowała w środę Rada Praw Człowieka ONZ na posiedzeniu w Genewie.

Podczas posiedzenia przewodniczący komisji śledczej ONZ Paulo Pinheiro nie podał dokładnej liczby zabitych cywilów, ale podkreślił, że bilans ofiar rośnie gwałtownie wraz z intensyfikacją nalotów.

„Nasilenie nalotów w Ar-Rakce zmusiło do opuszczenia domów 160 tys. ludzi” – powiedział Pinheiro.

„Walka z terroryzmem nie może być prowadzona kosztem cywilów, którzy mieszkają na terenach ISIS nie z własnej woli” – dodał przedstawiciel ONZ.

Mająca siedzibę w Wielkiej Brytanii organizacja pozarządowa Airwars szacuje, że ponad 600 cywilów zginęło w Ar-Rakce pomiędzy marcem a majem w nalotach koalicji i atakach Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF).

Równocześnie Rada Praw Człowieka poinformowała o zbrodniach wojennych, do których miało dojść w ramach porozumień między syryjskim rządem a zbrojnymi grupami w sprawie ewakuacji bojowników i cywilów z rejonów objętych konfliktem.

„W niektórych przypadkach dochodziło do zbrodni wojennych, bo cywilom nie pozostawiono wyboru” – powiedział Pinheiro.

Również w środę organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch skrytykowała koalicję walczącą z ISIS za użycie białego fosforu w Ar-Rakce. Zdaniem HRW prawo międzynarodowe zakazuje używania białego fosforu w obszarach zamieszkanych. Amerykańska armia zapewniła, że używa tej broni zgodnie z prawem.

Biały fosfor służy do oświetlania miejsca konfliktu lub zaciemniania go dymem i może wywoływać pożary oraz powodować poważne poparzenia u ludzi.

Według raportu Pentagonu z 2 czerwca co najmniej 484 cywilów zginęło w Syrii i Iraku od 2014 roku w atakach koalicji antyislamistycznej. Tylko w maju bilans ofiar wzrósł o 132 osoby. Koalicja odrzuciła zarzuty o niedotrzymywanie standardów w ochronie cywilów, twierdząc, że większa liczba ofiar w ostatnim miesiącu związana jest z intensyfikacją działań wojennych w gęsto zaludnionym i zurbanizowanym terenie, a o potencjalnych ofiarach cywilnych informuje się w przypadku około jednego procentu nalotów.

Od listopada ubiegłego roku trwa ofensywa na Ar-Rakkę, prowadzona przez kurdyjsko-arabski SDF przy wsparciu lotniczym międzynarodowej koalicji. 6 czerwca rzecznik SDF Talal Silo ogłosił rozpoczęcie operacji wyzwalania miasta; od tego czasu zdobyto kilka dzielnic.

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku, kiedy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją. W wyniku trwającego już ponad sześć lat konfliktu zbrojnego śmierć poniosło ponad 310 tys. ludzi, a 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Ar-Rakka, uznawana za stolicę samozwańczego kalifatu ISIS, pozostaje w rękach dżihadystów od stycznia 2014 roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl