Spotkanie szefów MSZ Polski i Włoch

Relacje dwustronne, a także sytuacja Unii Europejskiej – to główne tematy rozmów polskiego ministra spraw zagranicznych i jego włoskiego odpowiednika.

Spotkanie szefów polskiej i włoskiej dyplomacji odbyło się w Pałacu na Wodzie w warszawskich Łazienkach.

Minister Witold Waszczykowski podkreślił, że Polskę i Włochy łączy wiele, w tym m. in. duża wymiana gospodarcza. Jak wskazał szef MSZ, obu państwom zależy na dalszym pogłębianiu tej współpracy.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Włoch zaznaczyli, że dobre relacje gospodarcze, stanowią podstawę do rozwijania stosunków politycznych.

Szczególnie teraz, kiedy UE opuszcza jeden z naszych partnerów czyli Wielka Brytania, liczymy jako Polska na rozwój współpracy właśnie z Włochami – powiedział Witold Waszczykowski.

– Włochy są istotnym partnerem w ramach Unii Europejskiej dla Polski. W następnym roku, 2019 będziemy obchodzić stulecie relacji dyplomatycznych w czasach nowożytnych. Mamy nadzieję, że to będzie też okazja do zintensyfikowania naszych relacji. Agenda naszej dyskusji była bardzo obszerna obok kwestii bilateralnych, oczywiście rozmawialiśmy też o sprawach europejskich, przyszłości Unii Europejskiej, o Brexicie i co może nas czekać po nim. Nie zaskoczę państwa jeżeli powiem, że wiele miejsca poświęciliśmy problemowi migracji, który jest ważny dla Włoch, jak i dla Polski – deklarował szef polskiej dyplomacji.

Podczas spotkania szefowie dyplomacji Polski i Włoch, rozmawiali też o zagrożeniu terroryzmem oraz nierozwiązanym wciąż konflikcie na wschodzie Ukrainy.

Ministrowie zadeklarowali, że są gotowi do wspólnej pracy nad rozwiązywaniem tych kwestii.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl