fot. twitter.com

ABW zatrzymała w Kobyłce pod Warszawą szefa firmy-słupa z grupy pozorującej handel paliwami

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała w Kobyłce (woj. mazowieckie) szefa firmy-słupa z grupy przestępczej pozorującej handel paliwami, dokonującej przestępstw skarbowych i zajmującej się praniem pieniędzy – dowiedziała się PAP.

Skarb Państwa na działaniach grupy miał stracić nie mniej niż 148 mln zł. Dotychczas w tym śledztwie postawiono zarzuty 15 osobom. Sprawa nadal rozwija się.

Biuro rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych potwierdziło PAP informację o zatrzymaniu we wtorek przez funkcjonariuszy wrocławskiego wydziału Delegatury ABW w Poznaniu prezesa i jednocześnie właściciela firmy.

Według śledczych jego firma była jednym z ogniw – słupów – w łańcuchu podmiotów gospodarczych zajmujących się fikcyjnym handlem olejem napędowym.

„Spółka, którą zarządzał podejrzany, stanowiła jedynie przykrywkę dla rzeczywistych organizatorów i wykonawców procederu” – podało Biuro.

Od grudnia 2014 r. do sierpnia 2015 r. tylko przez tę spółkę i inne powiązane z nią podmioty Skarb Państwa stracił co najmniej 60 mln zł, a dodatkowo nie mniej niż 229 mln zł pochodzących z przestępstw wyprano za pośrednictwem kont bankowych zarządzanych przez zatrzymanego.

Śledztwo ABW nadzoruje Prokuratura Regionalna we Wrocławiu. Na wniosek prokuratora sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla mężczyzny, zezwolił jednak na wypuszczenie go, jeśli wpłaci 100 tys. zł kaucji – podało Biuro rzecznika.

PAP/RIRM

drukuj