fot. pixabay.com

Warszawa: Wręczono nagrody V Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych „Do Hymnu”

Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Jacka w Staniszczach Małych – Spóroku (Opolskie) została laureatem I miejsca w V ogólnopolskim konkursie „Do Hymnu”, organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury. Wśród zwycięzców znalazły się też m.in. szkoły podstawowe z Boronowa (Śląskie) i Warszawy.

Nagrody w V Ogólnopolskim Konkursie dla Szkół Podstawowych „Do Hymnu” wręczono podczas gali, która odbyła się w środę w warszawskim kinie Kultura. Jak poinformował dyrektor Narodowego Centrum Kultury, prof. Rafał Wiśniewski, w tegorocznej odsłonie wydarzenia wzięło udział ponad 40 tys. uczniów.

Ten projekt pokazuje, że uczniowie często zawstydzają swoich rodziców czy opiekunów, ponieważ przepięknie śpiewają, znają długie teksty, które są wymagające w szczególności dla dzieci z młodszych klas. Po drugie, ten projekt zachęcił dzieci do zadawania pytań o Polskę, historię, naszą tożsamość. Te pytania nie są często łatwe dla rodziców i opiekunów – zwrócił uwagę prof. Rafał Wiśniewski.

Dodał, że konkurs „Do Hymnu” „wbrew temu wszystkiemu, co czasami w różnych dyskusjach publicznych się pojawia, łączy ludzi”.

Mamy często różne optyki, a jednak w jednym miejscu się spotykamy. To jest szkoła, sala gimnastyczna. Wspólnie robimy coś pięknego. Myślę, że to, co zostaje w tym projekcie, to jest to, czego się nauczyliśmy, w jaki sposób zdobyliśmy kompetencje i – mam nadzieję – również kwalifikacje. Ten projekt pokazuje, że w przyszłości – kiedy uczniowie rozpoczną pracę zawodową, w której będzie premiowana kreatywność, dobra postawa, współpraca, koleżeńskość – to właśnie ten projekt zaowocuje takim twórczym działaniem. Mamy wspaniałą, cudowną młodzież. Trzeba im dać szansę. Narodowe Centrum Kultury daje tę szansę – podkreślił prof. Wiśniewski.

I nagroda w wysokości 20 tys. zł trafiła do Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Jacka w Staniszczach Małych – Spóroku (Opolskie). II nagrodę w wysokości 15 tys. zł przyznano ex aequo Szkole Podstawowej im. Wójta Kazimierza Tomaszewskiego w Zespole Szkół w Bielicach, Krotoszynach (Warmińsko-mazurskie) oraz Szkole Podstawowej nr 75 im. Marii Konopnickiej w Warszawie. III nagroda w wysokości 10 tys. zł powędrowała do Szkoły Podstawowej w Zespole Placówek Oświatowych im. Unii Europejskiej w Boronowie.

Decyzją jury przyznano także nagrody wojewódzkie dla szkół w wysokości 5 tys. zł. Otrzymały je: Szkoła Podstawowa Gminy Oleśnica w Oleśnicy (Dolnośląskie), Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Łubiance (Kujawsko-pomorskie), Szkoła Podstawowa im. Róży Kołaczkowskiej w Pliszczynie (Lubelskie), Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterów Westerplatte we Wschowie (Lubuskie), Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieruszowie i – ex aequo – Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy (Łódzkie), Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej (Małopolskie), Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Romana Turczynowicza w Warszawie (Mazowieckie), Szkoła Podstawowa im. bł. Karoliny Kózkówny w Siedlance (Podkarpackie), Szkoła Podstawowa w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wiźnie (Podlaskie), Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Słupsku (Pomorskie), Szkoła Podstawowa nr 18 im. ks. Konstantego Damrota w Rudzie Śląskiej (Śląskie), Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łopusznie (Świętokrzyskie) oraz Szkoła Podstawowa w Zakrzynie w Liskowie (Wielkopolskie). Nie wyłoniono zwycięzcy w woj. zachodniopomorskim.

Nagrody specjalne dyrektora NCK trafiły do: Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 73 w Zespole Szkół i Placówek pn. Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie, Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 30 w Sosnowcu, Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej Szczęśliwa Przystań w Lęborku, Szkoły Podstawowej w Zespole Kształcenia i Wychowania Specjalnego w Kartuzach, Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół Specjalnych im. Juliana Tuwima w Krapkowicach, a także do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. dr. Janusza Korczaka w Jastrowiu.

Laureatów wyłoniło jury w składzie: Krzysztof Kozłowski (przewodniczący), Wiesław Delimat, Dariusz Dyczewski, Roman Grucza, Stanisław Krawczyński, Wioletta Miłkowska, Grzegorz Oliwa, Aleksandra Paszek-Trefon, Barbara Pazur i Barbara Sobolczyk.

Konkurs „Do Hymnu” został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl