fot. PAP/Jacek Turczyk

Co z ulicą Lecha Kaczyńskiego w Warszawie?

Warszawscy Radni Koalicji Obywatelskiej nie chcą ulicy prezydenta Lecha Kaczyńskiego w stolicy. Dlatego też prezydent Rafał Trzaskowski nie będzie składał wniosku do rady miasta o uhonorowanie tragicznie zmarłego prezydenta Polski, mimo że kilka razy to obiecywał.

W czerwcu 2018 roku, w trakcie kampanii przed wyborami samorządowymi, Rafał Trzaskowski przekonywał, że prezydent Lech Kaczyński zasługuje na swoją ulicę w Warszawie. Wiceszef Platformy Obywatelskiej zapewniał, że po objęciu urzędu prezydenta stolicy złoży w tej sprawie wniosek do rady miasta. Tak się nie stało. Swoją obietnice Rafał Trzaskowski powtórzył w trakcie kampanii prezydenckiej w maju tego roku.

– Złożę taki wniosek, bo uważam, że Lech Kaczyński na taką ulicę w Warszawie zasługuje – mówił prezydent Warszawy.

Teraz Rafał Trzaskowski wycofał się ze złożonych obietnic.

– Rozmawiałem wstępnie z radnymi Koalicji Obywatelskiej i w tej chwili nie ma zgody na taką decyzję. W momencie, kiedy kobiety są bite na polskich ulicach, w momencie, kiedy rząd PiS zachowuje się w sposób skandaliczny, nie ma atmosfery do przeprowadzania tego typu decyzji – argumentował swoje postępowanie.

Według prezydenta stolicy to nie jest moment, żeby wyciągać rękę do drugiej strony. Rafał Trzaskowski działa przeciw budowaniu wspólnoty wśród mieszkańców – podkreślał wiceprzewodniczący Rady Warszawy z Prawa i Sprawiedliwości, Dariusz Figura.

– Być może Koalicja Obywatelska, a przynajmniej jej niektórzy politycy, nie do końca cenią i nie zagradzają się z rolą, którą odegrał prezydent Lech Kaczyński w historii Warszawy i Polski. Ale jest oczywiste, że bardzo duża część opinii uważa, że to jest postać warta upamiętnienia i to powinno nastąpić w Warszawie, w stolicy Polski – mówił samorządowiec.

W listopadzie 2017 roku wojewoda mazowiecki na mocy ustawy dezubekizacyjnej zmienił nazwę Alei Armii Ludowej w Warszawie na ulicę Lecha Kaczyńskiego. Rada Warszawy zaskarżyła jednak decyzję wojewody do sądu, który ją ostatecznie uchylił. W grudniu 2018 roku nazwę zmieniono z powrotem na Aleję Armii Ludowej.

TV Trwam News

drukuj