fot. twitter.com/Robert_Mithril

S. Karczewski: Ponad miesiąc temu zaprosiłem R. Trzaskowskiego na spotkanie ws. odbudowy Pałacu Saskiego

Ponad miesiąc temu wystosowałem zaproszenie do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego; nie mam odpowiedzi na to zaproszenie – powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Marszałek Karczewski pytany w środę na konferencji prasowej w Senacie, o to, czy przewiduje spotkanie z prezydentem Warszawy w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego, odpowiedział: „Wystosowałem zaproszenie do pana prezydenta Rafała Trzaskowskiego dokładnie ponad miesiąc temu, nie mam odpowiedzi”.

Dodał, że jeśli Trzaskowski nie zareaguje, to ponowi swoje zaproszenie.

„A później będę działał już bez pana prezydenta, jeśli nie odpowie, bo na razie nie odpowiedział na to zaproszenie, ani nie powiedział tak, ani nie powiedział nie” – zauważył marszałek Senatu.

„Na pewno nie przybył do mnie na spotkanie. Ja podtrzymuję zaproszenie, czekam (…) Chcemy rozpocząć już prace legislacyjne, mamy przygotowany wstępny projekt specustawy, chcę przeanalizować i przedyskutować również ten projekt, ale również i samą ideę odbudowy Pałacu niepodległości, Pałacu Saskiego” – podkreślił Stanisław Karczewski.

„Czekam panie prezydencie na pana reakcję” – dodał.

11 listopada 2018 roku podczas obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego.

W grudniu Karczewski poinformował, że podczas posiedzenia Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, przedstawił plan odbudowy Pałacu Saskiego i zapowiedział, że jego część ma zostać przeznaczona na nową siedzibę Senatu.

„Pałac Saski to wielka wartość, to wspaniały budynek, który był w centrum Polski, centrum Warszawy. Świetnie zamyka plac Piłsudskiego. Będziemy odbudowywać Pałac Saski w programie 4-5 lat. W jednej części będziemy chcieli, aby znalazł swoją siedzibę Senat. Co do drugiej części, tej od strony północnej, rozpiszemy konkurs na to, co tam zorganizować” – powiedział wówczas marszałek Senatu.

Rafał Trzaskowski pytany w połowie grudnia, czy jest gotów siąść do rozmów w sprawie Pałacu Saskiego, podkreślił, że na razie nikt mu nie zaproponował rozmów w tej sprawie.

„Skandal z placem Piłsudskiego polega na tym, że nikt z nami na ten temat nie rozmawiał” – podkreślił wówczas. 9 stycznia oświadczył: „Nie może być tak, że PiS będzie z pogwałceniem prawa stawiał pomniki, zabierał ulice, zabierał place, budował Pałac (Saski) bez rozmowy z samorządem. Tak się po prostu nie da”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl