fot. twitter.com/StKarczewski

S. Karczewski: W Polsce powinno powstać 16 ośrodków dla repatriantów

Utworzenie 16 ośrodków dla repatriantów, czyli w każdym województwie, postulował marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas spotkania z młodzieżą polonijną i przedstawicielami Polonii w Lublinie, w ramach obchodów 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej.

„Mamy pewien wyrzut sumienia, który dotyczy repatriacji. Nie dokonaliśmy repatriacji w takim zakresie, w jakim zrobić to powinniśmy. Staramy się, żeby ten proces usprawnić. Zmieniliśmy ustawę, robimy dużo, żeby jak najwięcej Polaków, którzy wyjechali, czy też z potomkowie tych Polaków, którzy zostali wywiezieni z Polski, mogli wrócić, mogli przyjechać do Polski” – powiedział Stanisław Karczewski.

„Będziemy to robić i bardzo chcę robić to z samorządowcami. Marzy mi się, żeby w każdym województwie był ośrodek dla repatriantów, żeby było tych ośrodków 16. Liczę na to, że woj. lubelskim też taki ośrodek zostanie stworzony. One są konieczne i potrzebne” – powiedział marszałek Senatu, zwracając się od obecnego na spotkaniu marszałka woj. lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.

Karczewski podkreślił, że władzom polskim zależy na tym, aby kontakty z Polonią były coraz lepsze, aby był prowadzony dialog.

„Chcemy wsłuchiwać się, być otwarci na Polonię, bardzo nam na tym zależy” – dodał.

Podkreślił, że jeśli chodzi o stosunek polityków do Polonii to mamy w Polsce konsensus.

„To właściwie jedna z niewielu dziedzin naszego życia politycznego, w którym zgadzamy się, wiemy, jak bardzo ważna jest Polonia i jak bardzo potrzebne są kontakty z Polonią” – zaznaczył.

Stanisław Karczewski spotkał się w Lublinie przedstawicielami Polonii, z młodzieżą polonijną, która przebywa w Polsce w ramach akcji „Lato z Polską” prowadzonej przez stowarzyszenie Wspólnota Polska. W spotkaniu uczestniczyli Polacy i ich potomkowie m.in. z Litwy, Mołdawii, Ukrainy, Białorusi i Rosji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl