S. Karczewski: Mam głębokie przekonanie, że niebawem spotkam się z prezydentem ws. referendum

Mam głębokie przekonanie, że niebawem spotkam się z prezydentem Andrzejem Dudą ws. referendum konsultacyjnego dot. zmian w konstytucji – powiedział w piątek PAP marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Zastrzegł jednak, że termin spotkania nie został jeszcze ustalony.

W trakcie posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju przedstawiono propozycję 15 pytań, które mogą się znaleźć w referendum. Wśród nich znalazły się pytania m.in. o: uchwalenie nowej konstytucji, obowiązek przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego zatwierdzającego zmiany konstytucji, zagwarantowanie wprowadzenia nienaruszalności praw nabytych, takich jak 500 Plus, oraz zagwarantowanie członkostwa Polski w UE.

Prezydencki minister Paweł Mucha powiedział w czwartek PAP, że zanim prezydent Duda złoży w Senacie projekt postanowienia o zarządzeniu referendum wraz z ostateczną wersją pytań, na pewno spotka się w tej sprawie z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

„Nie mam umówionego terminu spotkania z panem prezydentem Andrzejem Dudą” – powiedział w piątek PAP Karczewski pytany o termin tego spotkania.

„Obecnie faktycznie jestem zajęty, między innymi obowiązkami związanymi z prowadzeniem polityki związanej z działaniami dyplomacji parlamentarnej” – podkreślił marszałek.

Wyraził też „głębokie przekonanie”, iż do tego spotkania niebawem dojdzie.

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa ma prawo zarządzić Sejm, lub prezydent za zgodą Senatu.

Zgodnie z ustawą o referendum ogólnokrajowym, prezydent przekazuje Senatowi projekt postanowienia o zarządzeniu referendum, zawierający treść pytań lub wariantów rozwiązania w sprawie poddanej pod referendum, a także termin jego przeprowadzenia. Senat w terminie 14 dni od dnia przekazania projektu postanowienia podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum.

Do wyrażenia zgody na przeprowadzenie referendum konieczna jest bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl