Debata w sprawie zmiany konstytucji

Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna debatę w sprawie zmiany obecnie obowiązującej konstytucji. O nowej ustawie zasadniczej nie chcą rozmawiać Platforma Obywatelska, Nowoczesna i PSL. Do dialogu gotowy jest klub Kukiz’15.

Podczas wczorajszych uroczystości na Placu Zamkowym w Warszawie prezydent Andrzej Duda oświadczył, że chce przeprowadzania w przyszłym roku referendum dotyczącego obecnie obowiązujące konstytucji.

– To jest przedsięwzięcie, które jesteśmy w stanie jako naród przeprowadzić ponad podziałami. I jako prezydent chcę razem z moimi rodakami to przedsięwzięcie przeprowadzić. Chcę żeby w tej sprawie, sprawie konstytucji RP odbyło się w naszym kraju w przyszłym roku, w roku 100-lecia niepodległości – referendum – mówił prezydent Andrzej Duda.

O nowej ustawie zasadniczej nie chcą rozmawiać Platforma Obywatelska, Nowoczesna i PSL. Pomysł torpeduje były prezydent Bronisław Komorowski.

Na pewno nie włączę się w dyskusję organizowaną przez pana prezydenta Dudę – powiedział były prezydent.

Obowiązkiem prezydenta jest stać na straży konstytucji, a pan prezydent Andrzej Duda, niestety, sam tolerował i sam czynnie łamał obowiązującą konstytucję. Więc dla mnie wiarygodność pana prezydenta, jeśli chodzi o stosunek do konstytucji, jest mocno nadszarpnięty – podkreślał Bronisław Komorowski.

Na zarzuty byłego prezydenta odpowiadał w jednej ze stacji radiowych marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który przypominał, że były Bronisław Komorowski jeszcze niedawno miał inny pogląd na sytuację dotyczącą obecnej konstytucji.

– Były prezydent Komorowski, a wtedy poseł Komorowski bardzo krytykował pewne zapisy tej konstytucji i miał racje, bo te zapisy się nie sprawdzają – akcentował Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu przyznał równocześnie, że sam nie wie za jakim systemem sprawowania rządów w Polsce opowiedziałby się w trakcie debaty nad nową konstytucją. Również z tego powodu jak podkreślał Stanisław Karczewski tak ważna jest dyskusja na ten temat.

– Na pewno parlamentarny, ale czy oparty o większe wpływy prezydenta czy rządu tu potrzebna jest dyskusja i debata. Nie mam wyrobionego zdania, to też świadczy o tym, że potrzebna jest debata, potrzebna jest dyskusja – mówił marszałek Senatu.

Okazuje się, że do dialogu w sprawie zmian w ustawie zasadniczej gotowy jest jedynie klub Kukiz15. Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie udzielonym TVP przyznał, że niektóre środowiska tak bardzo bronią obowiązującej konstytucji, ponieważ odpowiada im obecnie obowiązujący system.

– Bronią jej ci, z jednej strony, którzy ją stworzyli, a z drugiej ci, którym ona, także w wyniku orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego narastającego przez lata na jej tle, gwarantuje pewne status quo, pewną pozycję społeczną. Z jednej strony gwarantuje pozycję, z drugiej ‒ przynależność do jakiejś elity, w pewnym sensie jakąś nietykalność – tłumaczył prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że wola zmiany konstytucji powinna być wolą społeczeństwa.  I dlatego, jak mówił, referendum to dobry pomysł, aby poznać opinię Polaków.

TV Trwam News/ RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl