fot. twitter.com

Kielce. Otwarto wystawę plakatów poświęconych rotmistrzowi Pileckiemu

Wystawę plakatów, poświęconych postaci rotmistrza Witolda Pileckiego, można oglądać od czwartku w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Prezentowane prace nagrodzono w międzynarodowym konkursie „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony. Raport z Auschwitz”.

Organizatorem ekspozycji jest krakowska Fundacja „Gdzie”. Konkurs, na który wpłynęło 150 plakatów – autorów m. in. z Ekwadoru, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec, Ukrainy i z Polski – rozstrzygnięto w październiku ub.r. Wystawa była pokazywana m. in. w Krakowie, Warszawie, Londynie i Brukseli.

W Kielcach można oglądać 19 plakatów, w tym zwycięski – pracę nauczyciela z Elbląga Zbigniewa Babińskiego.

„Jury nie miało wątpliwości, że ten plakat zwycięży. Jak w soczewce przybliża postać rotmistrza. Może on przedstawiać płytę nagrobną, na którą spadła czapka w kolorach obozowego pasiaka. Może to być czapka oficera, ze znakami żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego – orłem i kapitańskimi szlifami” – interpretowała rysunek podczas wernisażu kuratorka wystawy Małgorzata Kupiszewska.

Na plakacie charakterystyczną maszynową czcionką zapisano imię i nazwisko rotmistrza oraz datę jego urodzenia i śmierci. Jest też rysunek pistoletowej kuli.

Autorzy większości nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie plakatów, nawiązywali w pracach do obozowego drutu kolczastego. W Kielcach wystawę będzie można oglądać do końca maja.

Jak mówiła Kupiszewska, Fundacja wraz z partnerami przygotowuje wydawnictwo z „Raportem Witolda” z relacjami z obozu Auschwitz. 10 tys. egzemplarzy po polsku i 2 tys. w języku angielskim ma trafiać do bibliotek – tak, aby były „powszechnie dostępne”.

Książki trafią m. in. do gimnazjum w podkieleckim Górnie, które od grudnia 2013 r. nosi imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Uczniowie placówki podczas wernisażu wystawy zaprezentowali program artystyczny złożony z autorskich wierszy i piosenek, poświęconych bohaterowi.

Jak mówił dyrektor Zespołu Szkół w Górnie (w skład którego wchodzi gimnazjum) Stanisław Grzegorz Niestój, pamięć Pileckiego była kultywowana w lokalnym środowisku od 2009 r.

„Rozpoczęliśmy kampanię bohater, w ramach której młodzież pisała wiersze poświęcane rotmistrzowi, listy do niego, piosenki, powstawały prace plastyczne. Postać rotmistrza jest nam niezmiernie bliska, ponieważ uważamy, że to postać kryształowa. To był człowiek który byłby patronem szkoły bez względu na II wojnę światową” – podkreślił Niestój.

Międzynarodowy konkurs na plakat o nagrodę Ministra Obrony Narodowej i Fundacji PZU był częścią projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”, współfinansowanego m.in. przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Patronat honorowy nad projektem objął prezydent Andrzeja Duda. Jednym z patronów medialnych jest Polska Agencja Prasowa.

Projekt obejmuje różnorakie działania, mające przypominać tę postać żołnierza, społecznika, ojca i gospodarza, m.in. konkurs historyczny dla studentów, turniej piłkarski, koncerty, konferencje historyczne. Projekt ma propagować wartości, które rotmistrz Pilecki wyznawał: patriotyzm, umiłowanie prawdy, uczciwość, wartości rodzinne, bezinteresowną pomoc innym.

PAP/RIRM

drukuj